Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

hlavička

   Kaktusy 2017|4

Obsah časopisu Kaktusy 2017|4  (vyšlo 15. 11. 2017)Ve stínu oblaků a kondořích křídel – Sulcorebutia tarijensis Ritt. Rudolf Slaba | 111
Je Escobaria roseiflora Lahman v našich sbírkách? Jiří Štembera | 117
MÁLO ZNÁMÁ GYMNOCALYCIA - Gymnocalycium marquezii Cárdenas Ivan Milt | 122
Trichocereus schoenii (Rauh & Backeb.) Friedrich & G. D. Rowley 1958 Mário Snopka | 125
Kabezza anciana“ alias ×Oreobivia Gabriel Vereš | 127
Frailea pseudograhliana Frič ex Backeb. et F. M. Knuth Lubomír Berka | 128
Turbinicarpus nikolae Šnicer, Myšák, Zachar, Jiruše – novinka státu San Luis Potosí Libor Kunte, Jaroslav Šnicer | 132
Nekaktusové sukulenty a voda Ivana a Jiří Jandovi | 136
Notocactus leprosorum (F. Ritter) Havlíček – nejvýchodnější wigginsie Stanislav Stuchlík | 140
ŽIVOTNÍ JUBILEUM OSLAVUJE… GRATULUJEME!
Životní jubilea Zlatých Albertů v roce 2017 Jan Gratias | P/49
Josef Bušek pětasedmdesátiletý! Pavel Pavlíček | P/50
Setkání gymnofilů Radek Čech | P/51
95 let Spolku pěstitelů kaktusů a sukulentů v Praze Vladislav Šedivý | P/52
Jak vidí děti kaktusy a sukulenty Jaroslav Vích | P/54
Zlatý Alberto v roce 2017: Lumír Král Jan Gratias | P/I–IV
Zápis z jednání výboru SČSPKS v pátek 29. září 2017 v Chrudimi Jan Gratias | P/55
Kaktusy na Podkarpatské Rusi Jiří Vochozka | P/56
ad: Seznam předsedů organizací SČSPKS (rok 2017) | P/56
 
Z obsahu vybíráme:

Ve stínu oblaků a kondořích křídel – Sulcorebutia tarijensis Ritt.
Rudolf Slaba Sulcorebutia tarijensis

Autor se podrobněji zabývá rozšířením S. tarijensis. Uvádí, že se jedná o druh, který uzavírá areál rozšíření výskytu rodu na jihu rozšíření i rostoucí v nejvyšších nadmořských výškách atakující čtyřtisícovou hranici. Dále porovnává jednotlivé jeho poddruhy. Květy neshledává rozdílné, pouze u subsp. tarijensis pozoroval nitky tyčinek převážně červenofialové, u subsp. carichimayensis pak spíše žlutavé a u subsp. samaensis zaznamenal obojí zbarvení. V habitu se subsp. samaensis liší jen mírnějším odnožováním a tmavším zbarvením pokožky i trnů, které mohou být až černé. Pro subsp. carichimayensis je příznačné výrazné odnožování i menší a užší tvar jednotlivých stonků, které dosahují pouze 10 mm šířky. Variabilní je subsp. carichimayensis v barvě otrnění, které přechází od světle žluté po tmavě hnědou.


Je Escobaria roseiflora Lahman v našich sbírkách?
Jiří Štembera
 Escobaria roseiflora
Polemický příspěvek o reálné existenci rostlin popsaných před druhou světovou válkou paní Lahamanovou jako Neobesseya roseiflora z prérií blízko Tulsa v severozápadní Oklahomě v našich sbírkách.


Málo známá gymnokalycia 7: Gymnocalycium marquezii Cárdenas
Ivan Milt

Gymnocalycium marquezii
Autor představuje další ne příliš známé rostliny rodu Gymnocalycium a v úvodu nás provází historií nálezu a popisu. Rostliny to jsou ryze bolivijské – nalezl a popsal je prof. Cárdenas na počest svého kolegy. Rostliny patří do příbuzenstva G. pflanzii (některými odborníky je považováno jen za jeho miniaturní formu) a vyskytují se na několika místech v bolivijské provincii Entre Rios. V závěru pak autor upozorňuje na obtížnost pěstování těchto rostlin ze semen a doporučuje Fleischerovu metodu výsevu, po překlenutí kritického období jsou již rostliny bezproblémové.


Trichocereus schoenii (Rauh & Backeb.) Friedrich & G. D. Rowley 1958
Mário Snopka

Trichocereus schoenii

Autor představuje další cereusovitou rostlinu, se kterou se potkal v přírodě Peru, a to v nadpisu uvedený T. schoenii. V krátkosti
připomněl jeho historii, přiblížil podmínky na lokalitách, doprovodnou vegetaci. V závěru se věnoval i otázkám pěstování v kultuře, možnosti jeho využití jako podnože, upozornil na možné synonymum. Uvedl, že zatím neviděl tyto rostliny v kultuře kvést.


Kabezza anciana“ alias ×Oreobivia
Gabriel Vereš

Kabezza anciana alias xOreobivia
Zamyšlení nad rostlinami získanými pad záhadným jménem, které autorovi připomínají rostliny představené panem Rudolfem Slabou v prvním letošním speciálu (ale také již dříve, ve druhém čísle 2015) jako hybridní rod ×Oreobivia (přírodní hybrid mezi O. celsianus a L. ferox). Nakolik jsou autorovy dohady pravdivé, ukáže až čas.


Frailea pseudograhliana Frič ex Backeb. et F. M. Knuth
Lubomír Berka

Frailea spec.
Po lovci kaktusů A. V. Fričovi v kaktusářském odkazu zůstala řada jmen, se kterými si v současné době nevíme rady. Není k dispozici žádná větší charakteristika rostlin, ani jejich obrázek. Autor se v textu snaží rozluštit nejasnou rostlinu Frailea pseudograhliana, pocházející snad z okolí města Corrientes v Argentině. Rekonstrukcí pohybu A. V. Friče a posouzením stanovišť v současné době známých rostlin dospěl ke zcela konkrétnímu závěru.


Turbinicarpus nikolae Šnicer, Myšák, Zachar, Jiruše – novinka státu San Luis Potosí
Libor Kunte, Jaroslav Šnicer

Turbinicarpus nikolae
Popis tohoto nového turbinikarpusu byl publikován v říjnovém čísle německého časopisu Kakteen und andere Sukulenten v roce 2016, ale čeští kaktusáři měli možnost se s ním seznámit již v krátkém článku publikovaném v tomto časopisu (Kaktusy, 52, 1: 35, 2016). Tehdy bylo poodhaleno tajemství nového druhu a nyní autoři čtenáře seznamují podrobněji s tímto zajímavým a překvapivým nálezem.


Nekaktusové sukulenty a voda
Ivana a Jiří Jandovi

Sukulenty
„Mezi laickou veřejností panuje všeobecná představa, že sukulentní rostliny mají rády sucho. Tento mýtus ještě hojně přiživují články v nejrůznějších společenských magazínech i na internetu, jejichž autory jsou vesměs lidé bez praktických zkušeností s jejich pěstováním. Ti dokonce sukulentní rostliny často označují jako suchomilné, což je naprostý nesmysl. Sukulenty totiž vodu milují a potřebují k životu úplně stejně jako většina ostatních rostlin. Jen s ní umějí lépe hospodařit, k čemuž je během vývoje přinutily přírodní podmínky v místech jejich přirozeného růstu.“ Neotřelé rady zkušených praktiků a milovníků sukulentních rostlin, jak zacházet s nekaktusovými tzv. ostatními sukulenty, přinášejí poněkud jiný pohled na tuto poněkud „zabalzamovanou“ problematiku.


Notocactus leprosorum (F. Ritter) Havlíček – nejvýchodnější wigginsie
Stanislav Stuchlík

Notocactus leprosorum
N. leprosorum byl objeven F. Ritterem v roce 1965, popsán byl jako Wigginsia leprosora opět F. Ritterem v roce 1979. Dvě známá stanoviště N. leprosorum jsou v okolí Porto Alegre, hlavního města brazilského státu Rio Grande do Sul. Návštěvy na jednom z těchto stanovišť byly uskutečněny vždy v den příletu do Porto Alegre. Při návštěvě v roce 2016 bylo zjištěno, že před časem bylo stanoviště vypáleno, ale kaktusy nebyly dotčeny. Kromě N. leprosorum zde rostou opuncie, cereusy, Frailea alacriportana a také N. arechavaletae var. alacriportanus, ten ale nebyl již při druhé návštěvě nalezen.


Kaktusy 2017/4 - přední strana obálky:
Sulcorebutia tarijensis Ritt.

Kaktusy 2017/4 - zadní strana obálky:
nádherně kvetoucí Echeveria shaviana k článku manželů Jandových o zalévání nekaktusových sukulentů.

Předplatné časopisu

Časopis KAKTUSY vydává Společnost českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů se sídlem v Brně. Informace o předplatném podají a objednávky přijímají:

Ing. Ivan Běťák
Pod lesem 27
143 00 Praha 412
mobil: 605 929 930
tel.: 241 765 942
E-mail: betak@volnycz

Mgr. Petr Pavelka
Toužimská 670
199 00 Praha – Letňany
Tel.: 603 210 691
E-mail: pavelka@palkowitschia.cz

Ing. Lubomír Berka,
E-mail: berka.frailea@seznam.cz


 ISSN 0862-4372

 
 předchozí - následující číslo časopisu
 

 

 


Loading
     

SČSPKS © 1998-, aktualizováno 26.11.2017.  Webmaster Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz