Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

hlavička

   Kaktusy 2017|Speciální příloha 3

Index článků a vyobrazení v časopisu Kaktusy 1994–2016
Jozef Vanko & Jiří Štembera


Vážení čtenáři,
zdá se to až neuvěřitelné, ale časopis Kaktusy právě završuje svůj LIII. ročník. Do roku 1994 vycházel 6x ročně po 24 stranách, což zřejmě bylo v době po Sametové revoluci neúnosné, protože kvasící demokracie s
 sebou nesla i negativní jevy, s kterými nikdo z nás nepočítal. Jedním z nich byl i odliv zájmu i členů kaktusářských organizací, časopis vycházel s velkým zpožděním, což bylo u periodika, které mělo spojovat a stmelovat členskou základnu, dost nepříjemné. Z toho důvodu přistoupilo vedení Společnosti na podzim roku 1993 k rozhodnutí o novém modelu časopisu, jmenovalo novou redakční radu a redaktora a časopis začal vycházet 4x ročně po 32 stranách. Nejdříve 16 stran plnobarevných a 16 černobílých (do roku 1993 se barevné fotografie tiskly zvlášť a čtenáři si obrázky vlepovali), později, když bylo vidět, že tento model se osvědčil, začalo vycházet 32 plnobarevných stran a k tomu zpravidla 16 černobílých. Po pár letech se ještě přidaly jeden až dva speciály ročně. Z těchto řádek je jasné, že přibývalo stránek a článků a hlavně fotografií a už bylo obtížné pamatovat si, kdy který článek vyšel a kdy byla otištěna fotografie. Začaly se ozývat hlasy po uceleném souhrnu obsahů jednotlivých ročníků časopisu, jenže to vyžaduje spoustu času a nikdo z nás jej nemá nazbyt.

Až mě před časem oslovil kolega Jozef Vanko z
 trenčínského klubu kaktusářů, zda bych neměl archivované obsahy ročníků časopisu Kaktusy, které každý rok vycházejí jako index uplynulého ročníku. Takže jsem prohledal všechny disky a CD, kde jsem měl zálohy časopisu, a začal připravovat podklady. A protože výpočetní technika je jen a jen spotřebním zbožím, nevydrží věčně, a také dostat se do dokumentů z devadesátých let na současných zařízeních není moc jednoduché, ale přece jen jsem asi po půl roce poslal data z oněch indexů panu Vankovi, který napsal program na vytřídění databáze. Po jejím zpracování mi data vrátil, zkusil jsem seznamy zalomit a po doplnění ročníku 2016 mi vše zkompletoval a mohl jsem se tedy pustit do vlastní práce, jejíž výsledek právě držíte v ruce.

Vysvětlivky asi ani nejsou potřeba, pod označením Str. je stránka v
 časopisu, p = příloha, do roku 2005 byla číslována každá samostatně, takže např. p2/3 -2003 znamená, že jde o přílohu 2. čísla, stranu 3, ročníku 2003, S = speciál a hned následuje stránka. Věříme, že se z tohoto sešitu stane pomůcka při vyhledávání obsahu v časopisech Kaktusy.


Ukázková stránka speciální přílohy časopisu Kaktusy:

Pro zájemce zveřejňujeme plnou elektronickou verzi indexu článků a vyobrazení publikovaných v časopisu Kaktusy v letech 1994 až 2016 ve formátu PDF.


 

Kaktusy 2017 speciál 3 - přední strana obálky
Aylostera heliosa - kvetoucí trs (perokresba Jaroslav Záhora)

Kaktusy 2017 speciál 3 - zadní strana obálky
Gymnocalycium kieslingii
f. albiareolatum - kvetoucí rostlina (perokresba Jaroslav Záhora)
 

Úplná elektronická verze indexu článků a vyobrazení publikovaných v časopisu Kaktusy v letech 1994 až 2016 ve formátu PDF

 

Speciální číslo 2017|3 vyšlo v Praze 15. 11. 2017 jako příloha 4. čísla časopisu Kaktusy.
 © SČSPKS http://www.cs-kaktusy.cz
 

Předplatné časopisu

Časopis KAKTUSY vydává Společnost českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů se sídlem v Brně. Informace o předplatném podají a objednávky přijímají:

Ing. Ivan Běťák
Pod lesem 27
143 00 Praha 412
mobil: 605 929 930
tel.: 241 765 942
E-mail: betak@volnycz

Mgr. Petr Pavelka
Toužimská 670
199 00 Praha – Letňany
Tel.: 603 210 691
E-mail: pavelka@palkowitschia.cz

Ing. Lubomír Berka,
E-mail: berka.frailea@seznam.cz


 ISSN 0862-4372

 
 předchozí - následující číslo časopisu
 

 

 


Loading
     

SČSPKS © 1998-, aktualizováno 23.02.2018.  Webmaster Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz