Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

hlavička

   Kaktusy 2018|1

Obsah časopisu Kaktusy 2018|1  (vyšlo 15. 2. 2018)ÚvodníkJaroslav Vích | 3
Opuntia pinkavae Parfitt – málo známá opuncie Jihozápadu USAZlatko Janeba | 4
Nevšední půvab staparesiíIvana a Jiří Jandovi | 8
Echinofossulocactus sulphureus (Dietr.) Meyrán – pozorování na lokalitě a faktory ohrožující jeho životní prostředí Jaroslav Záhora | 12
Rebutia (Aylostera) heliosa – druh mnoha podobRudolf Slaba | 21
Frailea colombiana? Zapomeňte!Jaroslav Vích | 30
Informace pro funkcionáře členské základny SČSPKSJaroslav Vích | P/1
Nejsou již mezi námi… Čest jejich památce!
Ing. Vlastimil Lukeš, CSc., 15. 5. 1951–8. 11. 2017Jaromír Chvastek | P/1 Karel Kníže – es murio († 10. 1. 2018)Jan Říha | P/2
Recenze
Hanns Zischler, Sabine Hackethal, Carsten Eckert und dem Museum für Naturkunde Berlin: Die Erkundung Brasilien, Friedrich Sellows unwollendete ReiseJaroslav Vích | P/3
Životní jubileum oslavují… Gratulujeme
Jaroslav Kůs devadesátiletýMiroslav Valachovič | P/4
60 let organizovaného kaktusářství na KarlovarskuMiroslav Valachovič | P/4
Zpráva o činnosti Archivu SČSPKS za rok 2017Jiří Vochozka | P/6
Kaktusiáda 2018Jaroslav Vích | P/6
Nabídka kaktusářských akcí | Index 2017 | Inzerce
 
Z obsahu vybíráme:

Opuntia pinkavae Parfitt – málo známá opuncie Jihozápadu USA
Zlatko Janeba Opuntia pinkavae

Autor představuje poměrně málo známou opuncii, se kterou se setkal při svých cestách za kaktusy Jihozápadu USA. V úvodu seznamuje čtenáře s historií jejího objevu a popisu a také jejími příbuzenskými vazbami na okruhy O. polyacantha a O. basilaris, ale též seznamuje s areálem jejího výskytu v přírodě a v neposlední řadě také uvádí rostliny, které se vyskytují společně s touto opuncií. V závěru konstatuje, že její pěstování v kultuře není úplně jednoduché a sám se snaží jí poskytnout v zimním období co nejsušší prostředí zakrytím před nadbytečným vlhkem. 


Nevšední půvab staparesií
Ivana a Jiří Jandovi
 Staparesia
V úvodu autoři komentují svůj vztah k těmto rostlinám staparesií a v krátkosti nastiňují jejich poměrně krátkou historii. Tito kříženci rodů Stapelia (resp. Orbea) a Tavaresia vznikají jak v přírodě (první staparesie byla omylem popsaná jako Tavaresia meintjesii R. A. Dyerem, později bylo zjištěno, že se jedná o přírodního křížence z jihoafrického Transvaalu a jeho rodiči jsou s největší pravděpodobností Stapelia gettliffei a Tavaresia barklyi), tak jsou výsledkem cíleného počínání šlechtitelů. Nejčastěji asi za přičinění hmyzu, který jejich květy s oblibou vyhledává, ale každopádně bez jakéhokoliv šlechtitelského záměru pěstitele. V závěru pak uvádějí doporučení pro pěstování v kultuře – v době růstu hodně slunce, pravidelná střídmá zálivka, v zimě raději tepleji, kolem 15 st. C. 


Echinofossulocactus sulphureus (Dietr.) Meyrán – pozorování na lokalitě a faktory ohrožující jeho životního prostředí
Jaroslav Záhora, Pedro Najéra Quezada, Jose Luis Flores Flores, Arturo Pascalín Colín a Jan Říha

Echinofossulocactus sulphureus
Autoři vyprávějí fascinující příběh E. sulphureus a jeho domoviny. Je upozorněno na invazi nepůvodních trav, která je nebezpečím pro mnoho lokalit kaktusů a má devastující vliv na přírodní prostředí. Pokud jde o použití rodového jména Echinofossulocactus, první autor je vděčný ostatním autorům za tolerování jména Echinofossulocactus, které je správné podle nejnovějšího doporučení Joëla Lodé (2015), také s přihlédnutím k tomu, že tato práce není zaměřena na taxonomii.


Rebutia (Aylostera) heliosa – druh mnoha podob
Rudolf Slaba

Rebutia heliosa

Autor se zabývá druhem R. heliosa v plné šíři. Zmiňuje se o řadě lokalit, jejich klimatických i geologických charakteristikách včetně doprovodné vegetace. Jednoznačně se staví za rozdělení druhu na 4 poddruhy, které provedli v časopisu Kaktusy (2006) J. Říha a V. Šeda. Jejich výrazné determinační (odlišovací) znaky, které i autor v článku podrobně zmiňuje, musely k tomuto kroku nezbytně vést, jejich klasifikace na úrovni varieta byla nedostačující. Na závěr příspěvku je upozorněno i na to, že v oblasti výskytu R. heliosa probíhá nyní stavba nové silnice, kterou budou některá stanoviště či jejich části zničeny a dále to přinese i obtížné znovuobjevení původních lokalit.


Frailea colombiana? Zapomeňte!
Jaroslav Vích

Předpokládaná oblast nálezu Frailea columbiana
Rostliny záhadné od svého nálezu a popisu až do dnešních dnů! Autor se vydal po stopách svých předchůdců, kteří rostliny v Kolumbii marně hledali již od roku 1936. Po důkladném průzkumu v předpokládané oblasti nálezu (okolí obcí Dagua a Loboguerrero) uvádí sukulentní vegetaci, kterou pozoroval (tilandsie, euphorbie, opuncie, cereusy a jeden taxon rodu Melocactus), a bohužel dochází k závěru (vzhledem k zemědělské a stavební činnosti a s tím související změně klimatu oblasti), že F. colombiana, pokud kdy v těchto místech rostla, již zřejmě nebude opětovně nalezena a je tedy nejen pro kaktusáře navždy ztracena.

 


Kaktusy 2018/1 - přední strana obálky: Opuntia-pinkavae

Kaktusy 2018/1 - přední strana obálky: Opuntia-pinkavae
 

Kaktusy 2018/1 - zadní strana obálky: Rebutia

Kaktusy 2018/1 - zadní strana obálky
 

Předplatné časopisu

Časopis KAKTUSY vydává Společnost českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů se sídlem v Brně. Informace o předplatném podají a objednávky přijímají:

Ing. Ivan Běťák
Pod lesem 27
143 00 Praha 412
mobil: 605 929 930
tel.: 241 765 942
E-mail: betak@volnycz

Mgr. Petr Pavelka
Toužimská 670
199 00 Praha – Letňany
Tel.: 603 210 691
E-mail: pavelka@palkowitschia.cz

Ing. Lubomír Berka,
E-mail: berka.frailea@seznam.cz


 ISSN 0862-4372

 
 předchozí - následující číslo časopisu
 

 

 


Loading
     

SČSPKS © 1998-, aktualizováno 30.05.2018.  Webmaster Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz