Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

hlavička

   Kaktusy 2016|Speciál 1

Pozorování těžko dostupných rostlin rodu Pachypodium na Madagaskaru


V roce 1983 jsem (V. Vlk) obdržel od firmy Köhres semínka tří druhů rodu Pachypodium. Ta dobře klíčila a rostlinky ve srovnání s výsevy kaktusů neuvěřitelně rychle narůstaly. Během tří let svým neobvyklým vzhledem obohatily moji sbírku kaktusů a euforbií. Netrvalo dlouho a začal jsem se o tento rod intenzivně zajímat. Informací bylo málo, a tak jsem poznatky o rostlinách a jejich nalezištích získával pouze ze zahraničních časopisů a špatně dostupné odborné literatury. Zpočátku mi nejvíce pomohla série článků profesora Rauha v německém Kakteen und andere Sukkulenten.

Díky spolupráci s plzeňskou botanickou zahradou a hlavně Ing. Jiřím Trávníčkem jsem měl možnost ještě před sametovou revolucí opakovaně absolvovat studijní pobyt v univerzitní botanické zahradě v Heidelbergu, kde jsem od profesora Rauha a jeho spolupracovníků čerpal neocenitelné informace a zkušenosti a získal v té době téměř nedostupný rostlinný materiál. Velmi přínosné bylo i přátelství s panem Hofstätterem, z jehož madagaskarské pěstírny jsem dostával množství importních rostlin i semen. Moje sbírka pachypodií se rozrůstala a já toužil stále víc navštívit naleziště alespoň některých druhů. Proto jsem hned po roce 1990 využil možnost cestovat.

Od roku 2010 cestuji společně s Petrem Pavelkou, který se od roku 1992 věnuje terénnímu studiu sukulentů po celém světě. Oba jsme postupně navštívili naleziště všech dnes známých druhů rodu Pachypodium na Madagaskaru. Cenné informace jsme získali od Johna Lavranose, autora několika nových popisů, i od majitele pěstírny v Antananarivo Alfreda Razafindratsiry, který objevil a introdukoval do kultury desítky nových druhů sukulentů Madagaskaru. V posledních letech se věnujeme průzkumu těžko dostupných oblastí, kde se pachypodia vyskytují a kam se mnoho pěstitelů těchto rostlin z různých důvodů nikdy nepodívá. Proto bychom v tomto speciálu rádi shrnuli výsledky pozorování několika druhů na nalezištích a zkušenosti s jejich pěstováním v kultuře. Pojítkem mezi vybranými druhy je obtížnost jejich nalezení v přírodě, což se odrazilo i na skutečnosti, že většina z nich byla popsána v posledních dvaceti letech.

Od roku 1996 bylo popsáno osm nových taxonů (sedm druhů a jeden poddruh) rodu Pachypodium. Po více než 50 letech bylo na úrovní druhu potvrzeno Pachypodium menabeum, které bylo po desetiletí považováno za severní formu P. lamerei. Nově popsaná pachypodia se hlavně zásluhou Alfreda Razafindratsiry a Sigfrieda Hofstättera rychle rozšířila do botanických zahrad i soukromých sbírek, a tak jsou dnes semena i rostliny dostupné na burzách, v nabídkách obchodníků s kaktusy a sukulenty i v soukromých sbírkách…


Ukázka stran:

Kaktusy 2016 speciál 1 - str. 17
 

Kaktusy 2016 speciál 1 - str. 29


Kaktusy 2016 speciál 1 - přední strana obálky
 

Kaktusy 2016 speciál 1 - zadní strana obálky
 

Kaktusy 2016 speciál 1 - str. 17
 

Kaktusy 2016 speciál 1 - str. 28

 
Speciální číslo 2016|1 vyšlo v Praze 15. února 2016 jako příloha 1. čísla časopisu Kaktusy.
 © SČSPKS http://www.cs-kaktusy.cz
 

Předplatné časopisu

Časopis KAKTUSY vydává Společnost českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů se sídlem v Brně. Informace o předplatném podají a objednávky přijímají:

Ing. Ivan Běťák
Pod lesem 27
143 00 Praha 412
mobil: 605 929 930
tel.: 241 765 942
E-mail: betak@volnycz

Mgr. Petr Pavelka
Toužimská 670
199 00 Praha – Letňany
Tel.: 603 210 691
E-mail: pavelka@palkowitschia.cz

Ing. Lubomír Berka,
E-mail: berka.frailea@seznam.cz


 ISSN 0862-4372

 
 předchozí - následující číslo časopisu
 

 

 


Loading
     

SČSPKS © 1998-, aktualizováno 02.08.2017.  Webmaster Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz