Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

hlavička

   Kaktusy 2016|4

Obsah časopisu Kaktusy 2016|4  (vyšlo 15. 11. 2016)Dva „nové“ texaské echinocereusy 2: Nový poddruh v okruhu Echinocereus coccineus ENGELMANN JAN HADRAVA | 111
Sulcorebutia polymorpha (CÁRD.) BACKEB. – zastavení na křižovatce dvou blízce příbuzných druhů RUDOLF SLABA | 115
Loxanthocereus convergens RITTER 1981 MÁRIO SNOPKA | 122
Pestovanie sukulentov vo voľnej kultúre LADISLAV FÁBIÁN | 128
Do Las Vegas kvůli kaktusům HORST-HELMUT HENSSEN | 132
Gymnocalycium ragonesei CASTELL. – 40 let ve sbírce STANISLAV STUCHLÍK | 136
Není Oskar jako Oskar LUBOMÍR BERKA | 140
Jsou červenokvěté Echinocereus viridiflorus ENG. Echinocereus standleyi BR. ET R. 1922? JIŘÍ ŠTEMBERA | 142
Zpráva o jednání Valné hromady SČSPKS v Piešťanech JAN GRATIAS | P/49
Důležité informace pro funkcionáře a členy kaktusářských spolků JAROSLAV VÍCH | P/53
Brněnské sympozium 2016 RADEK ČECH | P/54
Výstava kaktusů v Žatci JAN GRATIAS | P/56
Zlatý Alberto v roce 2016: Pavel Pavlíček JAN GRATIAS | I–XII
Časopis Kaktusy a jeho 53. ročník v roce 2017 LIBOR KUNTE | P/57
Padesát let Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów (PTMK) ANDRZEJ WANDZIK | P/58
 
Z obsahu vybíráme:

Nový poddruh v okruhu Echinocereus coccineus Engelmann
Jan Hadrava Echinocereus coccineus subsp. transpecosensis

Autor podává informaci o popisu nové subspecie Echinocereus coccineus Engelmann subsp. transpecosensis Wolfgang Blum & Traute & Jörn Oldach, který vyšel v internetovém časopisu The Cactus Explorer (No. 14, April 2015) v článku: A New Echinocereus Taxon with red Flowers from The Trans Pecos Area of Texas. Zároveň popisuje své vlastní zkušenosti s těmito rostlinami v přírodě během návštěvy USA (v pohoří Davis Mountains, Jeff Davis Co., Texas, v nadmořské výšce 2100 m), kde roste v sousedství formy E. chloranthus subsp. cylindricus.


Sulcorebutia polymorpha (Cárd.) Backeb. – zastavení na křižovatce dvou blízce příbuzných druhů
Rudolf Slaba
 Sulcorebutia polymorpha
V úvodu autor potvrzuje mimořádnou variabilitu druhu, ale i fakt, že se morfologickými znaky zčásti blíží S. stainbachii a zčásti S. tiraquensis. To napovídá skutečnosti, že se s velkou pravděpodobností jedná o taxon vzniklý v dávné minulosti hybridizací uvedených druhů. Dále popisuje jeho výskyt v oblasti východně Cochabamba na úseku asi 50 km dlouhém, mezi Kairani a Monte Punku. Protože směrem k Tiraque se přibližuje k lokalitám S. steinbachii var. horrida, jsou populace z této oblasti o něco více podobnější S. steinbachii var. horrida. Ve středu výskytu S. polymorpha, nedaleko Rancho Zapata, se zase střetává se S. tiraquensis var. longiseta. Jedinci S. polymorpha rostoucí v této oblasti jsou proto trnitější. Nejvýchodněji položené stanoviště S. polymorpha pak autor uvádí 4 km západně od Monte Punku, kde se dotýká lokality S. tiraquensis var. aglaia (syn. bicolorispina). Tuto varietu považuje, na rozdíl od některých zahraničních specialistů, za opodstatněnou, a to nejenom proto, že se vyskytuje na dobře izolovaném stanovišti, ale také proto, že se jedná o uniformní, v potomstvu stálou populaci, což se o jedincích jí podobné formy „aglaia“ ojediněle se vyskytující na typové lokalitě S. tiraquensis var. tiraquensis v sedle Monte Punku, nedá říci.


Loxanthocereus convergens Ritter 1981
Mário Snopka

Loxanthocereus convergens
Autor v dalším ze série cestopisných článků představuje cereusovitý druh, který není v kultuře témeř zastoupený, i když by si to pro své menší rozměry a zajímavé květy šarlatové barvy určitě zasloužil. V přírodě jej pozoroval jen asi 120 km jižně od hlavního města Peru Limy, v blízkosti říčky Omas. Typová lokalita je o pár desítek kilometrů severněji a blíž k pobřeží. Na pozorované lokalitě u říčky Omas rostly i Islaya omasensis a Haageocereus pseudomelanostele. Zkušenosti z kultury autorovi nejsou známy.


Pestovanie sukulentov vo voľnej kultúre
Ladislav Fábián

Anacampseros crinita

Autor prezentuje své bohaté a letité zkušenosti s pěstováním sukulentních rostlin (myšleny jsou tzv. ostatní sukulenty) sezónně ve volné kultuře. Článek doprovázený množstvím fotografií takto pěstovaných rostlin vyznívá optimisticky, i když autor upozorňuje na možná úskalí na začátku a konci růstové sezóny, kdy může dojít k nečekaným poklesům teplot, které mohou během pár hodin zničit i několikaleté úsilí.
 


Do Las Vegas kvůli kaktusům
Horst-Helmut Henßen

Yucca brevifolia
Las Vegas je pro svou infrastrukturu (přímé spojení s Evropou, cenově dostupné hotely) ideálním výchozím místem pro kaktusářské exkurze. Zajímavá cesta může začít v Red Rock Canyon, který leží před městem. Potom je možné pokračovat přes státní parky k hranici s Utahem. Všude se nacházejí malé upravené kempy nebo hotely. Stranou nesmí zůstat ani Arizona na západ nebo jihozápad od Las Vegas. Oatman, Grand Canyon nebo Prescott jsou vzdáleny jenom jeden den cesty. Las Vegas je jednoduše přímo v zemi kaktusů.
 


Gymnocalycium ragonesei Castell.: 40 let ve sbírce
Stanislav Stuchlík

Gymnocalycium ragonesei
Před čtyřiceti lety vysel autor semena Gymnocalycium ragonesei, výsev byl úspěšný – vyseto bylo 312 semen, vyklíčilo 212 semenáčků. Část z nich je v jeho sbírce dodnes. Jsou zasazeny v polystyrénové misce, ve které upoutávají pozornost návštěvníků. Rostliny jsou nenáročné, dobře rostou a spolehlivě kvetou. Květy jsou dlouhé a štíhlé. Vzhled rostlin je stejný jako v jejich domovině, což je solná pánev Salinas Grandes (severní Argentina).


Není Oskar jako Oskar
Lubomír Berka

Oskar
Autor se zamýšlí nad českými kultivary kaktusů, z nichž vyzdvihuje Echinopsis cv. ’Oskar Smrž’, který poprvé představil F. Pažout v r. 1942 jako výpěstek B. Polanského. Na fotografiích pak představuje několik typů, které se pod tímto jménem ve sbírkách vyskytují. Dále potom připomíná i další české kultivary, z nichž asi nejznámější je Gymnocalycium cv. ’Jan Šuba’.
 


Jsou červenokvěté Echinocereus viridiflorus Eng. Echinocereus standleyi Br. et R. 1922?
Jiří Štembera

Echinocereus standleyi
Malé pátrání po tom, co jsou červenokvěté E. viridiflorus vyskytující se ve sbírkách a zda by mohly být spojovány s dnes trochu záhadným E. standleyi Br. et R. Nebo jde jen zajímavě kvetoucí hybridy? 


Kaktusy 2016/4 - přední strana obálky
 

Kaktusy 2016/4 - zadní strana obálky

Pavel Pavlíček - Zlatý Alberto 2016

Pavel Pavlíček - Zlatý Alberto 2016
 

Předplatné časopisu

Časopis KAKTUSY vydává Společnost českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů se sídlem v Brně. Informace o předplatném podají a objednávky přijímají:

Ing. Ivan Běťák
Pod lesem 27
143 00 Praha 412
mobil: 605 929 930
tel.: 241 765 942
E-mail: betak@volnycz

Mgr. Petr Pavelka
Toužimská 670
199 00 Praha – Letňany
Tel.: 603 210 691
E-mail: pavelka@palkowitschia.cz

Ing. Lubomír Berka,
E-mail: berka.frailea@seznam.cz


 ISSN 0862-4372

 
 předchozí - následující číslo časopisu
 

 

 


Loading
     

SČSPKS © 1998-, aktualizováno 04.12.2016.  Webmaster Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz