Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

hlavička

   Kaktusy 2015|Speciál 1

Austrocactus


Úvod
Rostliny rodu Austrocactus nebyly v našich sbírkách nikdy příliš zastoupeny. Dlouhodobý nedostatek semen i rostlinného materiálu se projevoval především tím, že zájem o tyto rostliny byl prakticky nulový. Když v roce 1992 odjížděl do Patagonie známý gymnofil Jaroslav Procházka, dostal od tehdejšího předsedy brněnských kaktusářů Josefa Moučky radu: „Kašlete na všechny kaktusy, přivezte hlavně austrokaktusy.“ To byl počátek změny i v našich sbírkách.

Backeberg ve svém Kakteenlexikonu (Jena, 1966) zmiňuje pět druhů: A. bertinii (Cels ex Herincq) Br. et R., A. coxii (K.Schum.) Backeb., A. gracilis Backeb., A. hibernus Ritt. a A. patagonicus (F. A. C.Weber ex Speg.) Backeb. Omezeně známý byl především A. patagonicus, který byl považovaný za vzácný a obtížně pěstovatelný. Do začátku devadesátých let minulého století nebyla dostupná téměř žádná semena. A když už je někdo sehnal, byla semena obvykle neklíčivá.

Devadesátá léta přinesla obrat. Cesty do Argentiny znamenaly i pro naše kaktusáře nové příležitosti navštívit lokality patagonských kaktusů, mezi nimi i stanoviště austrokaktusů. Určité zpoždění proti západoevropským kaktusářům, které jsme v devadesátých letech v průzkumu lokalit patagonských kaktusů měli, se v průběhu několika let vyrovnalo. O austrokaktusech se začalo více psát a poptávce se přibližuje i nabídka.

Pěstování austrokaktusů má své zvláštnosti, o kterých bude pojednáno dále. Domovina těchto rostlin, Patagonie, je rozlehlá, většinou kaktusářsky neprozkoumaná oblast, kam se kaktusáři zrovna nehrnou. S rozvíjejícím se cestováním řada našich kaktusářů navštívila většinu dříve známých patagonských nalezišť kaktusů. Nyní se obrací zájem i na jiná, dosud nenavštěvovaná místa. Patagonie je vůbec velmi zajímavá, i pokud jde o další rostliny, které rostou společně s kaktusy. Zvláště si na své přijdou pěstitelé bonsají nebo skalničkáři, kteří se pokoušejí tyto nádherné rostlinky pěstovat venku na skalkách nebo v nevytápěných sklenících. Rostliny jsou zde odlišné, než nalézáme v jiných regionech. Lze očekávat, že dojde k novým objevům i poznání celkového rozšíření rodu Austrocactus.

O rodu Austrocactus toho bylo už hodně napsáno. Chtěl bych přesto seznámit čtenáře s rodem Austrocactus a ve stručnosti popsat má pozorování na stanovištích i můj pohled na stav taxonomie a nomenklatury rodu. Na úvod proto uvádím shrnutí dostupných údajů.


Austrocactus bertinii (Cels ex Herincq) Br. et R., – The Cactaceae, 3: 44, fig. 56, 1922
První popis: Cereus bertinii Cels ex Herincq, L ‘Horticult. Franc., p. 251, 1863.
Stonek odnožuje, 40 (–70) cm dlouhý, tmavě zelený, 10 rovných žeber. Vyčnívající téměř kulatá areola s nažloutlou krátkou plstí. Středové trny 4, spodní nejdelší, 27 mm, zřídka 30 mm, 3 ostatní od 20 do 25 mm, bílé průhledné u báze, na vrcholu hnědé, odstín želvovitý. Okrajové trny 15, rovné, paprskovitě rozložené, bílé průsvitné, mnohem jemnější, zřídka přesahujících 10 mm. Zřídka 2–3 mezilehlé trny, zakřivené na špici, ale jinak rovné. Výskyt pobřeží, jižní zeměpisná šířka 45° 30´…


Kaktusy 2015 speciál 1 - přední strana obálky
 

Kaktusy 2015 speciál 1 - zadní strana obálky
 


Speciální číslo 2015|1 vychází v Praze 15. února 2015 jako příloha 1. čísla časopisu Kaktusy.
 © SČSPKS http://www.cs-kaktusy.cz
 

Předplatné časopisu

Časopis KAKTUSY vydává Společnost českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů se sídlem v Brně. Informace o předplatném podají a objednávky přijímají:

Ing. Ivan Běťák
Pod lesem 27
143 00 Praha 412
mobil: 605 929 930
tel.: 241 765 942
E-mail: betak@volnycz

Mgr. Petr Pavelka
Toužimská 670
199 00 Praha – Letňany
Tel.: 603 210 691
E-mail: pavelka@palkowitschia.cz

Ing. Lubomír Berka,
E-mail: berka.frailea@seznam.cz


 ISSN 0862-4372

 
 předchozí - následující číslo časopisu
 

 

 


Loading
     

SČSPKS © 1998-2012, aktualizováno 29.11.2015.  Webmaster Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz