Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 E-konference
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

hlavička

   Kaktusy 2013|Speciál 2

Rod Huernia R. Br. (Apocynaceae) a jiné sukulenty v Angole
Petr Pavelka


Angola je stát, který díky občanské válce trvající 30 let čeká na podrobnější botanický průzkum a teprve po roce 2002, kdy byl zabit šéf strany UNITA Jonas Savimby, se země začala nepatrně otevírat světu. Jelikož oplývá neuvěřitelným nerostným bohatstvím, zejména ropou, mohou se největší konzumenti v čele s Čínou a USA přetrhnout o ukořistění většího podílu než konkurenti. Investice jsou neuvěřitelné, stejně jako 20% roční růst HDP v posledních 10 letech. V roce 2010 se v Angole konalo mistrovství Afriky ve fotbale, což mělo za následek vybudování nových letišť a cest, nicméně turismus je zatím v plenkách. Vše se točí kolem průzkumu nerostného bohatství a i ceny ubytování či půjčení auta tomu odpovídají.

Hlavní město Luanda se dnes uvádí jako nejdražší město na světě, kde se vyspíte nejméně za 200 USD ve velice skrovném hotelu. Naše ubytování na jihu se pohybovalo kolem 100 USD na osobu a den. A když k tomu připočtete, že zemi vládne rudou, ale bohatou rukou komunistická strana a všemocní, dobře placení, podezřívaví státní úředníci dohlížejí na znárodněný majetek, pak je asi všem jasné, že Angola má svá kouzla i rizika. Vývoj společnosti se zde zastavil před 30–40 lety v době studené války.

Z botanického hlediska pak země skýtá značný potenciál a lze očekávat mnoho nových objevů. Díky občanské válce má Angola asi největší koncentraci obyvatel ve městech na světě, uvádí se až 96 %, a v důsledku tohoto fenoménu máte většinou možnost v klidu studovat neporušenou panenskou přírodu, a to i bez přítomnosti jak domácích, tak bohužel i divokých zvířat, která z větší části padla za oběť válce…

Dovětek:
Závěrem bych chtěl konstatovat, že i když jsem cestu do Angoly díky problémům s pasem téměř zrušil a nakonec podstatně zkrátil, vůbec nelituji vynaložených prostředků. Neporušená příroda, množství rostlin, čistá města, bezpečnost a příjemní lidé mne mile překvapili. Jistá úskalí představuje byrokratický, podezřívavý, komunistický režim a vysoké ceny. Z botanického hlediska však Angola určitě přinese množství objevů, protože terénní průzkum krajiny teprve začíná.

I tento speciál je psán s vědomím, že ne všechna uvedená jména jsou nutně správná, ale odráží současný stav mých znalostí. Budu jen rád, poslouží-li jako zdroj informací dalším botanikům, tak jako já jsem čerpal ze zdrojů svých předchůdců. 


 

Kaktusy 2013 speciál 2 - přední strana obálky Huernia oculata (foto Petr Pavelka)
 

Kaktusy 2013 speciál 2 - zadní strana obálky:
(foto Petr Pavelka)
 

Kaktusy 2013 speciál 2 - str. č. 20
 

Speciální číslo 2013|2 vyšlo v Praze 15. listopadu 2013 jako příloha 4. čísla časopisu Kaktusy.
 © SČSPKS http://www.cs-kaktusy.cz
 

Předplatné časopisu

Časopis KAKTUSY vydává Společnost českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů se sídlem v Brně. Informace o předplatném podají a objednávky přijímají:

Ing. Ivan Běťák
Pod lesem 27
143 00 Praha 412
mobil: 605 929 930
tel.: 241 765 942
E-mail: betak@volnycz

Mgr. Petr Pavelka
Toužimská 670
199 00 Praha – Letňany
Tel.: 603 210 691
E-mail: pavelka@palkowitschia.cz

Ing. Lubomír Berka,
E-mail: berka.frailea@seznam.cz


 ISSN 0862-4372

 
 předchozí - následující číslo časopisu
 

 

 


Loading
     

SČSPKS © 1998-2012, aktualizováno 07.09.2014.  Webmaster Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz