Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

hlavička

   Kaktusy 2012|Speciál 2

Sukuleny a další zajímavé rostliny čeledi Vitaceae
Radmila Matulová a Jiří Maule
zelene.listy@seznam.cz


Obsah
1. Vysvětlení na úvod
2. Všehochuť ve vinorodé čeledi - pro každého něco
3. Jak poznat cisus od cyfostemy?
4. Rod Cissis v naší sbírce
5. Rod Cyphostemma v naší sbírce
6. Další zajímavé rody
7. Závěrem o pěstování a rozmnožování

Cyphostemma bainesii, Namibie, leden 2012 (Foto Petr Pavelka)

1. Vysvětlení na úvod
Asi by se slušelo na úvod vysvětlit, kde se vzalo takové téma pro sukulentní speciál a proč se zrovna naše autorská i pěstební dvojka zkusila s tímto tématem poměřit. Jako říkávají herci „není malých rolí!", můžeme my sukulentáři parafrázovat „není malých sukulentů!" Existuje mezi sukulentními rostlinami, kaktusy nevyjímaje, pár moderně řečeno protekčních (ve smyslu vzácnějších či ušlechtilejších) druhů, rodů, skupin či přímo čeledí, přitahujících extrémní zájem jak pěstitelů, tak i autorů o nich píšících. Vedle současných špičkových encyklopedií, mapujících celý rozmanitý svět všech sukulentů, se v posledních letech trochu roztrhl pytel s monografiemi o těchto slavnějších skupinách.

To samozřejmě způsobuje takový malý lavinový efekt, o čem se napíše — to se pak pěstuje. Proto se například vůbec nemusíme bát o dostatek příznivců sukulentních rodů, jako například Aloe, Echeveria, Euphorbia a několika dalších, aktuálně dobře zpropagovaných. Vedle nich jsou však i další, podle nás stejně zajímavé a vzhledné druhy, rody atd., o kterých, pokud se nenapíše, do našich sbírek neproniknou. Považujeme se v této aktivitě za tzv. Gratiasovy děti, který jako první v našich končinách začal s propagací méně známých sukulentů, jeho slovy „na okraji parapetu" a někdy i hluboko pod ním.

Není to způsobené naší exhibicionistickou touhou po novinkách či zvláštnostech ze světa sukulentů, ale spíš potřebou dobrodružství něčeho nového, která nás dva vede k tomu, že vyhledáváme okrajové skupiny sukulentů a dalších xerofytů. Následně pak hledáme i zásady jejich pěstování a hlavně se pak snažíme o následnou popularizaci těchto novinek či okrajovek. Druhý důvod spočíval v určité duálnosti této čeledi z pohledu sukulentářů a naší vlastní specializace.

Nejvýznamnější sukulentní zástupci této čeledi jsou, jak všichni víme, rody Cissus a Cyphostemma. Byly sice původně dlouhodobě spojeny v jednom, poněkud rozsáhlém a nepřehledném rodu Cissus, ale zásluhou pana Alstona došlo k jejich oddělení. To jaksi umožnilo, aby se pánská část našeho pěstitelského dua více věnovala tlustějším cyfostemám a dámská část štíhlejším cisusům.

Věříme na kolektivní autorskou spolupráci, stejně tak věříme v logické souvislosti určité skupiny popisovaných rostlin, a to všechno se nám spolu s neskrývaným vztahem k vinné révě a jejím božským produktům spojilo v téma tohoto speciálu. Proto doporučujeme jako ideální prostředí pro četbu tohoto „vitáckového" speciálu klidné zátiší s pěknou buclatou cyfostemou po levici, úponkovitým cisusem po pravici, lahví dobrého vína ve středu a přítelem sukulentářem na telefonu. Příjemnou zábavu…

Kaktusy 2012 speciál 2 - ukázka strany 20 - Cyphostemma sandersonii

Kaktusy 2012 speciál 2 - ukázka strany 20
Cyphostemma sandersonii
 


Cyphostemma uter, Namibie, leden 2012 (Foto Petr Pavelka)

Kaktusy 2012 speciál 2 - přední strana obálky: Cyphostemma uter, Namibie, leden 2012 (Foto Petr Pavelka)  

Kaktusy 2012 speciál 2 - zadní strana obálky: Cyphostemma woodii ve volné kultuře v sukulentním skleníku ZOO a BZ Plzeň (Foto Radka Matulová) 

 

Speciální číslo 2012|2 vyšlo v Praze 15. srpna 2012 jako příloha 3. čísla časopisu Kaktusy.
 © SČSPKS http://www.cs-kaktusy.cz
 

Předplatné časopisu

Časopis KAKTUSY vydává Společnost českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů se sídlem v Brně. Informace o předplatném podají a objednávky přijímají:

Ing. Ivan Běťák
Pod lesem 27
143 00 Praha 412
mobil: 605 929 930
tel.: 241 765 942
E-mail: betak@volnycz

Mgr. Petr Pavelka
Toužimská 670
199 00 Praha – Letňany
Tel.: 603 210 691
E-mail: pavelka@palkowitschia.cz

Ing. Lubomír Berka,
E-mail: berka.frailea@seznam.cz


 ISSN 0862-4372

 
 předchozí - následující číslo časopisu
 

 

 


Loading
     

SČSPKS © 1998-, aktualizováno 25.02.2018.  Webmaster Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz