Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 E-konference
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

hlavička

   Kaktusy 2010|Speciál 1

Kaktusy Rio Grande do Sul
Stanislav Stuchlík
Jílová 23, 630 00 Brno


Úvod
Jak začít? Tím, že se mi cestou do jižní Brazílie splnil (a dokonce několikrát) můj celoživotní sen, podívat se na naleziště notokaktusů? Že čím více jižní Brazílii poznávám, tím více se mi líbí? I když tu rostou z kaktusů, sběratelsky uznávaných, „jenom" notokaktusy, k tomu pár gymnokalycií a nějaké frajleje? A koho by zajímaly opuncie, cereusy či epifytické kaktusy jako např. ty z rodů Lepismium či Rhipsalis? Každý kaktus má ale své kouzlo, mají je i tyto brazilské kaktusy - jenom je musíme chtít hledat. Cesty kaktusářů do Jižní Ameriky směřují téměř výhradně na západ, ale obrátit se i na východ stojí také za pozornost. A tak se vydejme na kaktusářské putování jihobrazilským státem Rio Grande do Sul, které bychom také mohli nazvat „Z Porto Alegre do Porto Alegre", protože v hlavním městě Rio Grande do Sul budeme začínat i končit.

Trocha čísel, faktů a dojmů
Rio Grande do Sul je jeden z dvaceti šesti států federativní republiky Brazílie (República Federativa do Brasil), ke kterým patří ještě distrikt Brasilia (hlavní město federace). Svou rozlohou 281 748 km2 patří Rio Grande do Sul mezi středně velké brazilské státy, je třiapůlkrát větší než Česká republika. Je to jeden z nejvíce prosperujících států Brazílie, průmysl je soustředěn především na východě, zemědělství na západě země. Nejjižnější stát federace ve tvaru kosodélníku, postaveného na vrchol, sousedí na jihu s Uruguayí, na západě s Argentinou, na severu s dalším státem brazilské federace -Santa Catarina, na východě je omýván Atlantským oceánem. Rio Grande do Sul má celkem 10 963 216 obyvatel, z toho hlavní město Porto Alegre má 1 428 696 obyvatel.

Dodnes se setkáváme s potomky emigrantů z Evropy, především Němců a Italů, jejichž rodiny sem přesídlily v devatenáctém století. Jejich stopy jsou zcela jasně vidět. Jména měst jako Teutonia, Westfália nebo Garibaldi nás o tom přesvědčují. V městě Lajeado je vybudován skanzen, jenže tam nejsou shromážděny původní brazilské stavby, ale německé. V městě Estrela existuje úspěšný taneční soubor, který má na repertoáru sice také brazilské tance, ale především se věnuje německému folklóru. I pivní slavnost ve městě Uruguaiana má německý nádech. Dodnes část obyvatel hovoří nejen brazilskou portugalštinou, ale také německy, či italsky. Ať už ale jejich předci pocházejí, odkud chtějí, jedno mají současní obyvatelé společné - jsou přátelští a pohostinní. Po zjištění, že jste cizinec, by si nesmírně rádi popovídali, ale zábranou je pochopitelně jazyk.

Jižní a západní část země tvoří pampa, která se táhne z Argentiny a Uruguaye. Největší množství kaktusů roste právě v oblasti pampy. Dále na sever začíná Brazilská vysočina, která pokrývá asi padesát procent plochy celé Brazílie. Její charakter v Rio Grande do Sul je značně odlišný proti charakteru pampy a odlišné jsou také kaktusy, které v oblasti Brazilské vysočiny rostou. Neplatí to ale pro zástupce skupiny kolem Notocactus ottonis, kteří rostou opravdu téměř všude. Podnebí Rio Grande do Sul je subtropické, srážky jsou rozděleny rovnoměrně po celý rok. Přibývá jich směrem na sever (1300 až 1900 mm/rok), stejně tak se zvyšuje i průměrná roční teplota (17-19 °C). Mráz a sníh jsou výjimkou…
 


 

Kaktusy 2010 speciál 1 - přední strana obálky: Notocactus uebelmannianus,
Santana da Boa Vista
(Foto Stanislav Stuchlík)
 

Kaktusy 2010 speciál 1 - zadní strana obálky:
Notocactus scopa var. machadoensis,  Pinheiro Machado
(Foto Stanislav Stuchlík)
 

Kaktusy 2010 speciál 1 - ukázková str. č. 16
(všechny fotografie Stanislav Stuchlík)
 


 ISSN 0862-4372

 
 předchozí - následující číslo časopisu
 

 

 


Loading
     

SČSPKS © 1998-2012, aktualizováno 08.12.2013.  Webmaster Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz