Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

  Společenská rubrika SČSPKS

Vladislav Zatloukal – in memoriam
(21. prosince 1963 - 18. října 2014)


Ten den, resp. večer, si dodnes pamatuji tak přesně, jako by to bylo včera. V pátek 29. září 2000, před Zamykáním sezóny v Chrudimi, mě při večeři, v tehdy ještě prosperující restauraci Karibik, oslovil vousatý pán středního věku a měl velký zájem o rozhovor jen mezi čtyřma očima. A když se nám povedlo najít vhodné zákoutí, představil se, a hned mi sdělil svůj plán vydávat časopis o exotických rostlinách. Ptal se mj., jak zacházejí s autory v Zahrádkáři nebo v Zemských novinách, kam jsem tenkrát často přispíval. A když řekl, že má „pod palcem“ velkou tiskárnu a už shání články pro první tři čísla, tak jsme si plácli ohledně spolupráce.

Vláďa Zatloukal vydával časopis Svět exotických rostlin v letech 2001 až 2007. Byl to dvouměsíčník formátu A4 a v internetovém katalogu periodik je charakterizován jako „… časopis pro vyspělé „koníčkáře,“ zaměřený na exotické rostliny (např. kaktusy a ostatní sukulenty, orchideje, tilandsie, bromélie, masožravé rostliny, citrusy, skalničky apod.) a všechny ostatní zajímavosti ze světa rostlin. Takže zde najdete články i o bonsajích, alpínkách, ale i o rostlinách naší přírody. Vedle toho naleznete články pro praxi o výsevech, pěstování, chemické ochraně apod. Můžete cestovat po botanických zahradách a kochat se jednotlivými zázraky rostlinného světa. Těm, kteří nevěří, že je možné i doma pěstovat mnoho rostlinných exotů, to dokáží reportáže z návštěv u pěstitelů. Těžištěm článků jsou původní práce autorů, mezi kterými převažují ti, kteří za květinami cestují do jejich domoviny a naši přední znalci daných okruhů rostlin, kteří jsou již osvědčení autoři. Většina témat je v češtině publikována vůbec poprvé, jiná byla doposud zveřejněna pouze útržkovitě a v časopise byla zpracována monograficky (např. rody Haworthia – sukulenty JAR, Ariocarpus – kaktusy Mexika a USA, Adenium obesum – sukulent, rod Calochortus – liliovité rostliny USA a střední Ameriky). Důraz je kladen na kvalitní snímky a grafické zpracování…“

Obálka prvního a posledního čísla časopisu Svět exotických rostlin

Vladislav Zatloukal byl nejen zkušený tiskař, ale též kaktusář a cestovatel. Koncem 90. let uvažovala VR a RR časopisu Kaktusy o jeho nabídce tisknout tento čtvrtletník v Přerově. K dohodě nakonec nedošlo, protože tehdy ještě neexistovaly současné možnosti elektronického přenosu velkého objemu dat.
Ale přesto bude jeho jméno zasáno zlatým písmem v historii SČSPKS, protože se v Přerově tiskl (a letos v listopadu tiskne) Atlas kaktusů. A shodou okolností loni vyšla původní česká kniha Pestrý svět sukulentů, na níž se podílel jako autor textu i fotografií. Kniha velmi zdařilá, jejíž grafickou a textovou úroveň budou další naši autoři obtížně překonávat.

Pro úplnost považuji za nutné připomenout, že Vláďa byl od 18. července 1991 jako společník a člen statutárního orgánu v privatizované v. o. s. Europrint Přerov, která se nedávno vrátila k původnímu názvu Polygrafia (v ní zůstal od listopadu 2012 jako společník se vkladem).

Bohužel, všechna výše uvedená fakta jsem musel uvést v minulém čase. Když mi Jirka Janda 19. října zavolal smutnou zprávu, že Vladislav Zatloukal podlehl velmi těžké a zákeřné chorobě, zastavil se mi dech jako po úderu blesku z čistého nebe. Ve věku pouhých 51 let nás opustil kamarád a hodný člověk, který dobře znal a pěstoval mnoho předmětů naší společné záliby. Přítel, o němž budeme trvale říkat
Čest jeho památce!


Mgr. Jan Gratias
foto Petr Koupelka
 

Vladislav Zatloukal
 


 

Společenská rubrika
je otevřená všem klubům a spolkům, které jsou sdruženy ve Společnosti. Mohou sem posílat zprávy a oznámení jak o životních jubilejích, tak o úmrtích svých členů. Rubrika v časopise Kaktusy může mít jen omezený rozsah a bude v ní otištěná jen zkrácená verze těchto příspěvků, o jejichž zařazení navíc rozhoduje redakční rada.

Kontaktní adresy

Mgr. Jan Gratias
Houskova 1872
413 01 Roudnice nad Labem
Česká republika
E-mail: gratias@tiscali.cz

Ing. Zdeněk Podešva
Zahradní 900
768 24 Hulín
Česká republika
E-mail: podesva@post.cz   

 


Loading
     

SČSPKS © 1998-2012, aktualizováno 27.12.2014.  Webmaster ing. Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz