Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

  Společenská rubrika SČSPKS

Vítězslav Vlk  – 60 let (*12. 3. 1958)


Na jaře roku 2008 jsme se potulovali se skupinou kaktusářů po mexickém státu Coahuila na nalezištích kaktusů. Sláva znenadání vytáhl u La Muralla z batohu láhev vizoura s tím, že budeme trochu oslavovat. Prozradil nám, že právě slaví padesátku. Dost nás to udivilo, protože by mu ji nikdo z nás nehádal. Mrštně totiž vyhledával naleziště, lezl po skalách, prodíral se křovím. Stačilo vědět, že by tam někde mohly růst jeho oblíbené rostliny, hlavně kaktusy rodu Astrophytum.

Uplynulo pár let a Sláva opět oslavuje, tentokráte však šedesátku. Nicméně pořád se stejnou vitalitou a nadšením pátrá po svých oblíbených rostlinách. Neustále plánuje nové cesty, nyní převážně do Afriky a na Madagaskar, kde se věnuje zvláště euforbiím a pachypodiím.

Ke kaktusaření ho přivedl v 15 letech rodinný přítel – významný lékař a plzeňský kaktusář doc. Vlastimil Habermann (1930–2014). Málokdo ví, že se Sláva na počátku své botanické cesty, kdy mu byl učitelem další plzeňský kaktusář Jirka Krechovský (1944–2007), věnoval kaktusům rodu Gymnocalycium. Později vybudoval kolekci rodu Sclerocactus, na které spolupracoval s Josefem Buškem z Mnichova. V devadesátých letech jej zasáhla vlna obliby ostatních sukulentů, zejména těch s kaudexy. Stal se uznávaným pěstitelem nekaktusovitých sukulentů, hlavně obtížně pěstovatelných.

V plzneňské Měšťanské besedě uspořádal několik ročníků sympozia o sukulentních rostlinách. To přitáhlo mnoho pěstitelů, kteří chtěli obdivovat tehdy extrémně vzácné rostliny, které bylo možno u Slávy vidět (příkladně Euphorbia piscidermis, E. gymnocalycioides, E. turbiniformis, rody Pseudolithos a Pachypodium, ale i mnohé další). Obdivuhodnou byla jeho cesta za rostlinami v devadesátých letech do tehdy extrémně nebezpečného Somálska.

Jako specialista na jiné sukulenty pracuje přes dvacet let v redakční radě časopisu Kaktusy. Je autorem mnoha článků o svých oblíbených rostlinách. Popsal druh Euphorbia charleswilsoniana V. Vlk 1997 a je i spoluautorem popisu Pachypodium enigmaticum Pavelka, Prokeš, V. Vlk, Lavranos, Zídek & Ramav 2014.

Přestože stále zmiňuji sukulentní rostliny, Sláva se považuje především za kaktusáře. Kvůli kaktusům rodů Ariocarpus, Echinocactus, Sclerocactus, Echinomastus a hlavně Astrophytum podnikl několik cest do Mexika a na Jihozápad USA.

I jeho profese je kaktusářům blízká a jim potřebná. Sláva je lékař-ortoped s vlastní praxí. Je nás hodně, komu narovnával poničenou tělesnou schránku. Málokdo ví, že na sportovním úspěchu plzeňské fotbalové Viktorie má svůj podíl. V době předhorvátovské byl lékařem na Viktorce. Takže jeho rukama prošli Pavel Fořt, David Limberský a další.

Nemůžeme pominout jeho úspěchy při chovu různých zvířat. Známý je jeho chov drápkatých opic, který tvořil v minulosti ve spolupráci s Jiřím Trávníčkem (dlouholetý ředitel ZOO v Plzni). Dodnes je možno najít v jeho domku u Rokycan pěstitelská zařízení s různými krokodýly či hroznýši.

Sláva se dokáže těšit ze života, má rád rostliny a cesty za nimi. Některé sny si splnil a spoustu jich plánuje. Přejeme, ať se mu splní úplně všechny.


Text a foto Petr Česal

Vítězslav Vlk

Vítězslav Vlk


 

Společenská rubrika
je otevřená všem klubům a spolkům, které jsou sdruženy ve Společnosti. Mohou sem posílat zprávy a oznámení jak o životních jubilejích, tak o úmrtích svých členů. Rubrika v časopise Kaktusy může mít jen omezený rozsah a bude v ní otištěná jen zkrácená verze těchto příspěvků, o jejichž zařazení navíc rozhoduje redakční rada.

Kontaktní adresy

Mgr. Jan Gratias
E-mail: gratias@tiscali.cz

Ing. Zdeněk Podešva
E-mail: podesva@post.cz  



 

 


Loading
     

SČSPKS © 1998-, aktualizováno 30.05.2018.  Webmaster ing. Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz