Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

  Společenská rubrika SČSPKS

Stanislav Stuchlík – 75 let


Stanislav Stuchlík oslavil 14. 5. t. r. krásných 75 let svého života. Podrobný životopis psát nebudu, ten je k dispozici v časopisu Kaktusy 4/2013, kdy oslavil své sedmdesátiny a zároveň byl oceněn Společností českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů plaketou Zlatý Alberto 2013.

Standu znám poměrně dlouho. Moje první setkání s ním bylo někdy po roce 2000 ještě v Mělčanech, kde měl umístěnou část své sbírky. Samozřejmě jsme se potkávali i na členských schůzích Astrophyta Brno a i na pravidelných podzimních setkáváních brněnských pěstitelů rodu Gymnocalycium. Později jsem měl možnost navštívit jeho sbírku i v Brně.

Standu znám vlastně jen jako stále aktivního člověka. Byl dlouholetým předsedou spolku Astrophytum Brno, je předsedou Notocekce, členem Internota, pokladníkem Společnosti českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů, rovněž je i členem redakční rady časopisu Kaktusy a také jeho pravidelným přispěvovatelem a nyní v Brně působí i v revizní komisi. Jeho publikační činnost je opravdu bohatá, jak jsem výše zmínil, přispívá pravidelně do časopisu Kaktusy, je hlavním tvořitelem zpravodaje Notosekce, častým přispěvovatelem Internota, přispívá i do Gymnofila, kde je rovněž členem.

Zasloužil se i o vydání několika brožurek o brněnské historii. Je však třeba vyzdvihnout, že vydal knihu Rod Notocactus, která ve své době tvořila ucelené dílo o tomto rodu. Vedle jeho publikační činnosti je třeba zmínit i mediální činnost. Ještě jako brněnský předseda vystupoval pravidelně v brněnském rozhlasu a propagoval naši výstavu. Absolvoval i několik rozhovorů pro regionální deníky v Brně. Propagoval naši společnou zálibu několikrát i v televizi.
 

Standa je také cestovatel. Pravidelně navštěvuje setkání Internota v Německu. Díky těmto cestám navštívil a osobně poznal řadu významných zahraničních pěstitelů či odborníků na kaktusy. Nezůstalo však jen u Evropy. Několikrát navštívil domovinu kaktusů svého oblíbeného rodu Notocactus, který roste převážně v jižní Brazílii.

Rád bych ještě připomněl jeho spolkovou činnost. Díky svým kontaktům jsme měli možnost v Brně vidět mnoho jak domácích, tak zahraničních přednášejících. Vždy se aktivně podílel na výstavách kaktusů v Brně a podílí se stále. Chtěl bych zmínit jeho památečnou větu během mnoha dní, které jsme strávili v prodeji na výstavě. Ptal jsem se, jak si může pamatovat tolik jmen kaktusů a on mi odpověděl: „Já jsem ve věku, kdy si už všechna jména pamatovat nemusím a ty si je ještě všechny pamatovat nemůžeš“.

Stando, chtěl bych ti popřát za sebe, brněnské i ostatní kaktusáře pevné zdraví, neutuchající elán a mnoho příjemných chvil s kaktusy.


Text a foto
Radek Čech, Ivančice

Stanislav Stuchlík

Stanislav Stuchlík


 

Společenská rubrika
je otevřená všem klubům a spolkům, které jsou sdruženy ve Společnosti. Mohou sem posílat zprávy a oznámení jak o životních jubilejích, tak o úmrtích svých členů. Rubrika v časopise Kaktusy může mít jen omezený rozsah a bude v ní otištěná jen zkrácená verze těchto příspěvků, o jejichž zařazení navíc rozhoduje redakční rada.

Kontaktní adresy

Mgr. Jan Gratias
E-mail: gratias@tiscali.cz

Ing. Zdeněk Podešva
E-mail: podesva@post.cz   

 


Loading
     

SČSPKS © 1998-, aktualizováno 30.05.2018.  Webmaster ing. Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz