Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

  Společenská rubrika SČSPKS

Jaromír Sladkovský – in memoriam
(26. dubna 1943 - 24. října 2014)


Těžko se mi píší tyto řádky. Odešel kamarád, se kterým jsem začínal v roce 1979 sbírat a pěstovat kaktusy.

Míra začínal jako okýnkář s několika rebutiemi. Společně jsme se těšili z jejich krásných květů. Když kaktusy zaplnily všechna okna v bytě, postavili jsme společný skleník u mě na zahradě. Za pár let byl skleník pro nás oba těsný, a tak si Míra postavil vlastní v Hořicích.

V roce 1980 se stal členem hradeckého Klubu kaktusářů. Jeho působení v klubu bylo vždy aktivní a koncem osmdesátých let vykonával po několik roků funkci předsedy. Mimo členství v hradeckém klubu byl rovněž členem Klubu kaktusářů ve Dvoře Králové. O kaktusech dovedl i poutavě vyprávět na svých přednáškách v kaktusářských spolcích po celé republice.

Pro svoje pichlavé miláčky byl ochoten riskovat, když se na zapřenou vypravil za přítelem Piekaczem do Lodže v době stanného práva v Polsku. Ještě před rokem 1989 navázal kontakt se Stevenem Brackem, se kterým si vyměňoval semena kaktusů. Už v té době se rozhodl, že se za milovanými rostlinami vypraví sám. Přes všechny nástrahy a překážky, jež kladl minulý režim lidem, kteří chtěli vycestovat na západ od našich hranic, svůj sen uskutečnil. Hned po svém návratu z cesty začal přemýšlet o tom, jak se za svými oblíbenými kytkami vrátit.

Návrat do Ameriky mu ulehčily změny po roce 1989. Svoje návraty do Severní a Jižní Ameriky pak opakoval pravidelně po dobu bezmála čtvrtstoletí. Jeho sbírka se v Hořicích kromě skleníku rozšířila i do fóliovníčků na terasách nad ním. Míra byl v kaktusářském světě známou osobností a jeho jméno nesou i některé popisy kaktusů.

Nebylo by však spravedlivé si myslet, že jeho jedinou láskou byly kaktusy. Pro Míru byla rodina vždy na prvním místě a kaktusy až na druhém.

Naposledy jsem Míru navštívil před dvěma měsíci. Nemoc na něm nebyla vidět a on sám o zdravotních potížích nemluvil. Byl plný života a chlubil se mi novými výsevy čilských kaktusů. Ani ve snu by mě nenapadlo, že to bude naše poslední setkání. O to větší šok pro mě byla zpráva, že již není mezi námi.
Budu doufat, že se tam „na druhé straně“ ještě setkáme a dáme řeč.

Čest Tvojí památce


Za všechny kaktusáře Tvůj kamarád Pepa Jurček

Jaromír Sladkovský
 


 

Společenská rubrika
je otevřená všem klubům a spolkům, které jsou sdruženy ve Společnosti. Mohou sem posílat zprávy a oznámení jak o životních jubilejích, tak o úmrtích svých členů. Rubrika v časopise Kaktusy může mít jen omezený rozsah a bude v ní otištěná jen zkrácená verze těchto příspěvků, o jejichž zařazení navíc rozhoduje redakční rada.

Kontaktní adresy

Mgr. Jan Gratias
E-mail: gratias@tiscali.cz

Ing. Zdeněk Podešva
E-mail: podesva@post.cz   

 


Loading
     

SČSPKS © 1998-2012, aktualizováno 27.12.2014.  Webmaster ing. Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz