Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

  Společenská rubrika SČSPKS

Olda Novák – in memoriam
(* 12. 9. 1941 – † 29. 12. 2016)


Těsně před koncem roku 2016 zemřel ve věku 75 let člen Klubu košických kaktusářů a jeho dlouholetý předseda (2005 – 2016) pan Oldřich Novák. Olda, či po slovensky Oldo, jak jsme mu říkali. Pocházel ze Zlína, odkud v roce 1960 odešel do Ostravy studovat vysokou školu.

Po studiu nastoupil ve studiu Ostrava tehdejší Československé televize, kde pracoval asi 3 roky jako asistent výrobního štábu. Když Československá televize zřizovala nové televizní studio v Košicích, odešel Olda do Košic. Stál u počátků nového televizního pracoviště, kde nejprve pracoval v redakci zpravodajství, později pracoval mnoho let jako vedoucí výrobního štábu redakce zpravodajství košického studia.

Olda měl svoji sbírku na balkoně. Pěstoval především gymnokalycia, turbinikarpusy a další miniatury. Žádný ze synů, Olda, Aleš, Radek a Leoš, lásku ke kaktusům nepodědili. Další velkou Oldovou zálibou byla fotografie. Dokumentoval sbírky, výstavy a vše co se dělo kolem kaktusů. Zůstala po něm obsažná alba fotografií kaktusů na Facebooku. Cestoval za kaktusy do sbírek v obou republikách, organizoval zájezdy košických kaktusářů, organizoval výstavy a jejich propagaci v médiích, což jako bývalý televizní pracovník uměl. Vídával jsem ho na téměř všech významnějších kaktusářských akcích.

Naposledy jsme se viděli na valné hromadě SČSPKS v Piešťanech. Přestože byl Olda v posledních letech vážně nemocný a přišel o hlasivky, nebránilo mu to, aby neplánoval další kaktusářské aktivity. Dorozumívali jsme se sice prostřednictvím elektronické tabulky, kde Olda psal, to co chtěl říct, ale v komunikaci to příliš nevadilo. Domlouvali jsme se, že se na jaře sejdeme v mé sbírce, ale osud rozhodnul jinak.

S Oldou se rodina a jeho přátelé rozloučili 4. ledna 2017 v 11.45 hod. v obřadní síni krematoria v Košicích.

Čest jeho památce!


Jaroslav Vích

Olda Novák, Košice

Olda Novák


 

Společenská rubrika
je otevřená všem klubům a spolkům, které jsou sdruženy ve Společnosti. Mohou sem posílat zprávy a oznámení jak o životních jubilejích, tak o úmrtích svých členů. Rubrika v časopise Kaktusy může mít jen omezený rozsah a bude v ní otištěná jen zkrácená verze těchto příspěvků, o jejichž zařazení navíc rozhoduje redakční rada.

Kontaktní adresy

Mgr. Jan Gratias
E-mail: gratias@tiscali.cz

Ing. Zdeněk Podešva
E-mail: podesva@post.cz   

 


Loading
     

SČSPKS © 1998-, aktualizováno 16.01.2017.  Webmaster ing. Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz