Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

  Společenská rubrika SČSPKS

Mgr. Viktor Müller – 70 let


Dne 7. února 2012. se dožívá 70 let pan Mgr. Viktor Müller, dlouholetý předseda kaktusářské organizace v Benešově u Prahy. Viktor byl povoláním pedagog. Učil na několika školách, byl vedoucím školského úřadu a v předdůchodovém věku působil také jako školní inspektor.

Od studentských let tíhl k přírodě a jeho rozsah zájmů je obdivuhodný: akvaristika, teraristika, bonsaje, paleontologie a především kaktusářství a pěstování exotických rostlin. Neméně vášnivě navštěvoval zoologické zahrady a jeho přehled o nich a chovaných zvířatech je jedinečný.

V roce 1971 byl spoluzakladatelem kaktusářské organizace na Vlašimsku a Benešovsku. Po zastavení činnosti Svazu českých kaktusářů byl kooptován do okresního výboru Českého zahrádkářského svazu (ČZS) a toto členství přineslo kaktusářům na Benešovsku a Vlašimsku mnoho pozitivního, zejména po ekonomické stránce. Později byl delegován do Republikové rady ČZS, kde se stal členem komise specializovaných organizací a posléze i jejím předsedou. Z důvodu nepřijatelných představ vedení Republikové rady ČZS ve vztahu ke kaktusářům abdikoval a vystoupil z ČZS.

Jestli se o někom může říci, že má „zelené ruce“, je to právě Viktor. Jeho úspěšné výsevy blosfeldií, sklerokaktusů a jiných „špeků“ budily obdiv. Podstatnou část jeho sbírky tvořily také notokaktusy a wigginsie. Podařilo se mu nashromáždit špičkovou sbírku těchto rostlin, které dále množil. Řada novinek se jeho zásluhou rozšířila mezi další kaktusáře. Kaktusy a bonsaje pěstoval ve skleníku a foliovníku na zahradě svého otce. Bohužel po jeho smrti změnila zahrada majitele a Viktor se musel své sbírky kaktusů vzdát. Na svou velkou životní zálibu ale nezanevřel a tak ho můžeme často potkat na různých kaktusářských akcích.

Viktore, přejeme Ti do dalších let úspěšné naplnění plánů, které se Ti dosud nepodařilo zrealizovat a k tomu mnoho zdraví, elánu a energie.


Klub kaktusářů Benešov u Prahy a další přátelé

 

Mgr. Viktor Müller


Společenská rubrika
je otevřená všem klubům a spolkům, které jsou sdruženy ve Společnosti. Mohou sem posílat zprávy a oznámení jak o životních jubilejích, tak o úmrtích svých členů. Rubrika v časopise Kaktusy může mít jen omezený rozsah a bude v ní otištěná jen zkrácená verze těchto příspěvků, o jejichž zařazení navíc rozhoduje redakční rada.

Kontaktní adresy

Mgr. Jan Gratias
Houskova 1872
413 01 Roudnice nad Labem
Česká republika
E-mail: gratias@tiscali.cz

Ing. Zdeněk Podešva
Zahradní 900
768 24 Hulín
Česká republika
E-mail: podesva@post.cz   

 


Loading
     

SČSPKS © 1998-2012, aktualizováno 27.12.2014.  Webmaster Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz