Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

  Společenská rubrika SČSPKS

Andrzej Mucha – in memoriam


V neděli 16. července letošního roku nečekaně zemřel významný polský kaktusář Andrzej Mucha. Tato zpráva šokovala všechny pěstitele kaktusů, a to jak v Polsku, tak v zahraničí.

Andrzej se narodil v roce 1945 v obci Nowy Wisnicz, poblíž Krakova. V letech 1964–1970 vystudoval v Krakově Akademii hornicko-hutnickou (AGH), obor geodézie a fotogrammetrie. V roce 1975 se přestěhoval do Gdaňsku. Zde založil rodinu, pracoval jako zeměměřič a začal se hlouběji zajímat o kaktusy. Po politických změnách v Polsku se stal spolumajitelem geodetické firmy. Do důchodu odešel před několika roky. Andrzej byl muž mnoha zájmů. Zajímal se o polskou architekturu a profesionálně sledoval technický stav některých historických staveb. Pod jeho dohledem byly takové architektonické skvosty, jako jsou hrad Malbork, palác ve Wilanowě, pevnost Wisloujscie v Gdaňsku, klášter u jezera Wigry, kolegiátní kostel v Tumie a mnoho dalších.

Andrzej rozuměl bluesové hudbě. V mládí hrál na basovou kytaru v bluesové kapele. Ve starším věku navštěvoval s kamarády koncerty a bluesové festivaly v Polsku i v zahraničí.

Další jeho velkou vášní byly kaktusy. Zaměřoval se především na rod Parodia. Na malém prostoru svého balkonu shromáždil cennou sbírku rostlin. Aby rozšířil své znalosti a poznal kaktusy na nalezištích navštívil celkem 7x jihoamerické Andy ve státech jako jsou Bolívie, Argentina a Peru. Při cestách za kaktusy strávil v Jižní Americe souhrnně více než půl roku a projel více než 60 000 km.

Jako skutečný odborník a nadšenec předával své znalosti ostatním kaktusářům. Přednášel a napsal celou řadu velmi zajímavých článků pro oba polské kaktusářské časopisy. Psal i do zahraničních kaktusářských časopisů. Po mnoho let byl členem Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów (PTMK). V 90. letech zakládal v Gdaňsku Oddział PTMK a poté byl jeho předsedou po tři volební období. Zastával také důležité funkce v hlavní radě polské společnosti. Naposledy přednášel o parodiích 29. dubna letošního roku na Kaktusiádě v Ustroni-Jaszowiec.

Andrzej byl společenský člověk. Udržoval četné kontakty s kaktusáři v Polsku i v zahraničí a jeho jméno je známé i mezi českými a slovenskými kaktusáři. Jeho vizitka kaktusáře je k nalezení v chrudimských Internetových novinách.

Andrzej odešel předčasně a ti, kdo ho znali, jsou z této zprávy smutní. Bude nám chybět. Veřejnost a rodina se s Andrzejem rozloučili ve čtvrtek 20. 7. 2017, ve 13 hodin v kostele sv. Maxmiliána Kolbe v Gdaňsku.


Text Tomasze Blaczkowskiego a Andrzeje Wandzika
přeložil a upravil Jaroslav Vích

Andrzej Mucha

Andrzej Mucha


 

Společenská rubrika
je otevřená všem klubům a spolkům, které jsou sdruženy ve Společnosti. Mohou sem posílat zprávy a oznámení jak o životních jubilejích, tak o úmrtích svých členů. Rubrika v časopise Kaktusy může mít jen omezený rozsah a bude v ní otištěná jen zkrácená verze těchto příspěvků, o jejichž zařazení navíc rozhoduje redakční rada.

Kontaktní adresy

Mgr. Jan Gratias
E-mail: gratias@tiscali.cz

Ing. Zdeněk Podešva
E-mail: podesva@post.cz   

 


Loading
     

SČSPKS © 1998-, aktualizováno 20.08.2017.  Webmaster ing. Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz