Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

  Společenská rubrika SČSPKS

Mgr. Antonín Krejčík - 60 let


V úterý 4. listopadu 2014 vstoupil do klubu zralých mužů a významných přátel naší společné záliby p. Antonín Krejčík z Prahy. Známe se spolu více jak 30 let, ale počátky jeho zájmu o pěstování kaktusů jsou mnohem staršího data.

Tonda po ZŠ nejprve vystudoval 5letý učební obor s maturitou elektromechanik, ale titul Mgr. získal v roce 1990 jako absolvent Ped. f. UK (obor speciální pedagogika). Ze školství však odešel v roce 1994 a v současné době pracuje jako IT specialista - správce sítě.

Organizovanému kaktusaření se nikdy nevyhýbal, ba naopak, je již desítky let členem SPKS Praha. Ve spolku zanechal výraznou stopu jako člen výboru a jednatel (2004 až 2008), především však jako zakladatel nových webových stránek pražského SPKS, které spravoval od r. 1998 do roku 2009, kdy tuto funkci předal př. Bohdanu Sochorovi.

Za kaktusy (a vůbec, za exotickou přírodou) podnikl několik zahraničních cest: 1990 Kuba, 1994 JAR a Namibie, 1996 Jižní Amerika (Argentina, Bolívie, Chile), 1998 USA, 1999 a v roce 2009 Mexiko. O své zážitky se příležitostně podělil při přednáškách s jinými kaktusáři v ČR.

Svůj kladný vztah k práci s dětmi a mládeží však Tonda projevil v míře vrchovaté jako vedoucí kaktusářského kroužku ve Stanici mladých přírodovědců v Praze 5. Tuto permanentně nedoceněnou činnost dobře znám, v 80. letech jsem ji vydržel dělat 8 let. Přítel A. Krejčík to mj. s pomocí nedávno zesnulého Viktora Havelíka vydržel téměř 20 let, a kdyby se nepřestali hlásit noví zájemci, možná by před 6 lety s vedením kroužku neskončil. A morální odměnou za práci s kaktusářskou mládeží mu trvale zůstane fakt, že mezi členy kroužku, kteří u toho zůstali, jsou například Tomáš Procházka (kurátor sbírky v BZ UK v Praze Na Slupi), a Jakub Jilemický, dnes již uznávaný specialista na rod Haworthia.

Milý Tondo, přijmi od výboru SČSPKS k významnému životnímu jubileu přání stálého zdraví, hodně elánu do let příštích, a nové a nové potěšení z krásy kaktusů a ostatních sukulentů.


Jan Gratias

Mgr. Antonín Krejčík
 


Společenská rubrika
je otevřená všem klubům a spolkům, které jsou sdruženy ve Společnosti. Mohou sem posílat zprávy a oznámení jak o životních jubilejích, tak o úmrtích svých členů. Rubrika v časopise Kaktusy může mít jen omezený rozsah a bude v ní otištěná jen zkrácená verze těchto příspěvků, o jejichž zařazení navíc rozhoduje redakční rada.

Kontaktní adresy

Mgr. Jan Gratias
Houskova 1872
413 01 Roudnice nad Labem
Česká republika
E-mail: gratias@tiscali.cz

Ing. Zdeněk Podešva
Zahradní 900
768 24 Hulín
Česká republika
E-mail: podesva@post.cz   

 


Loading
     

SČSPKS © 1998-2012, aktualizováno 27.12.2014.  Webmaster Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz