Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

hlavička

  Pěstitelská praxe

Poznámky ke klíčení pediokaktusů a sklerokaktusů

Přeloženo z katalogu firmy MESA Garden 1991, Belen, USA. V tomto katalogu semen uvádí majitel firmy Steven Brack své poznatky s klíčením semen uvedených rodů:

V minulém roce nám velmi úspěšně klíčily téměř všechny druhy pediokaktusů a sklerokaktusů, jen u druhu Pediocactus bradyi byly špatné výsledky. Tyto rostliny jsou velmi aktivní v chladném jaru. Pokud je to tedy možné, vysévejte na počátku zimy (v nejchladnějším období). Nechraňte misky s výsevy před zimou, ale naopak udržujte je v chladnu. Když pominou silné mrazy, začněte denně rosit a udržujte misky s výsevy vlhké a stále v chladnu.

Horské druhy a druhy z Great Basin (Velká pánev - oblast bez odtoku do oceánu - téměř celá Nevada, z části Utah, Idaho, Oregon a Kalifornie) klíčí i když ještě v noci mírně mrzne. Jedná se o druhy jako Pediocactus simpsonii, knowltonii, paradinei, Sclerocactus spinosior a S. pubispinus.

Ostatní druhy pocházejí z poněkud teplejších a sušších oblastí a budou klíčit později až v teplém létě. Tady jsme zjistili, že rostliny po 15. červenci nesnášejí stálou vlhkost, takže si uvědomte, že populace v přírodě i rostliny v kultuře vyžadují v nejteplejší periodě uprostřed léta sucho.

Ne u všech semen můžete očekávat, že vyklíčí v prvním roce. Proto ponechejte výsevy v miskách více let. Během horkého a vlhkého počasí uprostřed léta buďte opatrní a neudržujte výsevy ve vlhku. (Další detaily jsou zasílány s objednávkou těchto semen). 

Z experimentálních prací s Pediocactus simpsonii, knowltonii, paradineiSclerocactus spinosior a S. pubispinus vyplývá, že velmi často může vyklíčit více než 60%, pokud byly dodorženy výše uvedené podmínky, tj. výsevy v chladnu a vlhku.


Přeložil Z. Podešva, ilustrační fotografie P. Pavlíček


Sclerocactus gradyi SB 1011, San Juan
(foto P. Pavlíček)
 

Pediocactus simpsonii
(foto P. Pavlíček)

 

 


Loading
     

SČSPKS © 1998-2012, aktualizováno27.12.2014.  Webmaster ing. Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz