Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

hlavička

  Pěstitelská praxe

Pěstování jihoafrických cibulovin

Autor: Zdeněk Podešva   

Jako doplněk sbírek jihoafrických sukulentů začínají naši pěstitelé objevovat i zajímavé jihoafrické cibuloviny a hlíznaté rostliny, které doprovázejí ve velkém množství rodů a druhů právě sukulentní vegetaci (např. Agapanthus, Albuca, Amaryllis, Boophane, Bulbinella, Geissorhiza, Gladiolus, Haemanthus, Homeria, Ixia, Lachenalia, Lapeirousia, Massonia, Moraea, Ornithogalum, Oxalis, Romulea, Scilla, Sparaxix, Tritonia, Veltheimia, Watsonia). 

Pro výsevy lze použít běžný propustný substrát, pokud možno sterilizovaný. Nejvhodnější doba na výsevy je na jaře, kdy je již dostatek světla. Jako výsevní nádoby jsou vhodné hlubší květináčky 6x6 nebo 8x8 cm apod. Na rozdíl od kaktusů je lepší překrýt vysetá semena slabou vrstvou výsevního substrátu. Semena není nutné před výsevem mořit, stačí postříkat povrch výsevů 1-3% roztokem peroxidu vodíku. Teplota při klíčení by měla kolísat mezi 0-5°C v noci a 15-20°C přes den.    

Semenáčky mají v prvním roce většinou jen jeden pravý list, který bývá většinou válcovitý, velmi tenký a dlouhý, a tím také křehký (podobně jako naše evropské druhy cibulovin). Proto je třeba se semenáči opatrně manipulovat, aby se nepoškodily a nepřerušily růst. 

Problémy nastávají s dalším pěstováním jihoafrických cibulovin, protože se jedná převážně o druhy se zimním růstem. Jakmile začnou listy žloutnout a zasychat, postupně omezíme zálivku a květináče s rostlinami (cibulkami) udržujeme v naprostém suchu (např. někde pod parapetem na chladnějším místě). Rostliny probudíme koncem léta nebo začátkem podzimu přenesením na co nejsvětlejší místo ve skleníku (pro pěstování v bytě nejsou tyto druhy příliš vhodné) a opatrně zalijeme. Jak se objeví listy, je dobré zalévat pravidelně s přídavkem kapalného hnojiva (Wuxal, Biom, Kristalon ap.). V době vegetace, tj. asi říjen až duben, stačí teploty kolem 10-15°C, snáší však i noční poklesy až k nule.    

Některé druhy, např. z rodů Lachenalia, Veltheimia, kvetou již jako 3-4 leté semenáčky. Vykvétají v prosinci až lednu a vydrží kvést velmi dlouho. Některé druhy však v našich podmínkách kvetou velmi zřídka a patří k obtížně pěstovatelným rostlinám pro nedostatek světla v zimních měsících, proto doporučuji co nejsvětlejší umístění, které je hlavní podmínkou k úspěchu.



Fotogalerie k článku
o jihoafrických cibulovinách

Scilla nervosa (Burch.) Jessop - ladoňka
 

Scilla nervosa (Burch.) Jessop - ladoňka
detail květenství
 

Lachenalia spec.
 

Veltheimia capensis
 

 

Všechny fotografie
© Zdeněk Podešva

 


Loading
     

SČSPKS © 1998-2012, aktualizováno27.12.2014.  Webmaster ing. Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz