Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 E-konference
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

hlavička

   Kaktusy 2002 | Speciál 1

Několik pěstitelsky atraktivních a zajímavých rostlin rodu Haworthia

Ingo Breuer
Kirchstrasse 36, Niederzier, 52382 Deutschland
Překlad: Petr Pavelka


Nádherné perokresby haworcií podle fotografií z mé sbírky, které nakreslila známá anglická kreslířka Joyce L. Cocozza z města Leicester v Anglii, mne tak inspirovaly, že bych rád tyto perokresby představil současně s původními fotografiemi a přidal k nim několik užitečných informací a pěstitelských rad. V textu používám taxonomii publikovanou Bayerem v roce 1999 v knize HAWORTHIA REVISITED, kromě H. beanii, kterou považuji za samostatný druh.

Zájem sběratelů trvá nejenom v Jižní Africe, ale rovněž některé pěstírny a zahradnická centra si uvědomují vzrůstající poptávku po haworciích a zahrnují je do svých pěstitelských plánů. Díky rozmanitým tvarům, barevné škále, strukturám listů a pestrosti růstových forem lze totiž vytvořit nádherné sbírky.

Navíc jejich nízké nároky a přizpůsobivost skoro každému umístění ve sbírce, které je jinak nevhodné pro jiné sukulenty, představují významnou výhodu. Kromě zcela exponovaných poloh v horních patrech skleníku a pěstování po celý rok pod širým nebem tolerují haworcie snad všechno ostatní. Dobře prospívají na okenním parapetu nebo v období od května do října venku na zahradě chráněny pouze před deštěm. Stejně nenáročné jsou i k pěstebnímu substrátu, který musí být pouze nespékavý a propustný, tedy bez jílu a velkých kamenů. Ti z Vás, kteří mají dostatek prostoru a těší je pohled na pěkné záhony, je mohou vysadit do volné země nebo do velkých plochých nádob. Většina pěstitelů však zápasí s místem, a proto se nejvíce osvědčily jednotlivé květináče. Nejvhodnější jsou hluboké kontejnery z tvrdého plastu, které poskytují dostatek prostoru pro dužnaté kořeny. Až na několik výjimek spadá hlavní období růstu do období mezi dubnem a listopadem, s 6-8týdenní letní dormancí od července do půlky srpna. V těchto horkých a slunečných dnech přestávají růst nadzemní růžice, avšak to hlavní se odehrává pod zemí, jak je tomu běžné u zástupců čeledi Liliaceae, kam haworcie patří. Každý rok se kořeny obnovují a obsah starých kořenů se přesouvá do nových. Toto platí zejména pro rostliny rodu Haworthia, nebo zjednodušeně řečeno pro druhy s měkkými listy. To znamená, že dlouhodobě mokré květináče mohou způsobit uhnívání rostlin. V této době doporučuji zalévat velmi mírně a poskytnout dostatek čerstvého vzduchu. Protože v Západní Evropě nikdy nemáme najednou 6 týdnů slunečných, doporučuji při zálivce značnou opatrnost. Jinak haworcie vyžadují stejnou zálivku a hnojení jako ostatní listové sukulenty. Mírná zálivka nebo rosení jsou nutné i přes zimu, ale to závisí na teplotě - nejlépe kolem 10°C. Dobře však prospívají i při pokojové teplotě nebo při 5 °C. Haworcie nepřitahují žádné choroby a škůdce. Příležitostně se vyskytne vlnatka nebo kořenovka, se kterou si poradíte obvyklým způsobem. Jiné škůdce neznám.

Množení haworcií rovněž nečiní problémy. Lze jej provádět pomocí odnoží, semeny, z listů nebo kořenových řízků (u druhů se ztloustlými kořeny) nebo z krátkých řízků květního stvolu. Stvol zařízneme ve výšce asi 10 cm v době, kdy se otevřely první 1-2 květy. Z úžlabí horního palistu začne vyrůstat nová růžice, kterou následně odřízneme a zacházíme s ní jako s odnoží. Podmínky pro množení se shodují s těmi pro ostatní listové sukulenty. Výsev semen provádíme kdykoli během roku, nejlépe na severním okně. Teplotu udržujeme mezi 15-20°C. Pokud tuto teplotu překročíme, dochází k potlačení klíčení. Po vyklíčení všech semen, když si již semenáčky zvykly na čerstvý vzduch, tolerují krátkodobě vyšší teploty. Semena starší než jeden rok obvykle neklíčí.

Následuje výběr atraktivních a zajímavých druhů...

Ukázka ze Speciálu - str. 5.



Kaktusy 2002 Speciál 1 - přední strana obálky: Haworthia arachnoidea var. namaquensis
 

Kaktusy 2002 Speciál 1, str. 5
 

Kaktusy 2002 Speciál 1 - zadní strana obálky:
Haworthia lockwoodii

Toto speciální číslo připravil po textové a obrazové stránce pan INGO BREUER, perokresbami doprovodila paní JOYCE COCOZZA, přeložil a upravil pan PETR PAVELKA jr. Výbor SČSPKS jim tímto děkuje.


 ISSN 0862-4372

 
 předchozí - následující číslo časopisu
 

 

 


Loading
     

SČSPKS © 1998-2012, aktualizováno 08.12.2013.  Webmaster Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz