Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 E-konference
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

  Aktuality a zprávy Společnosti

Pozvánka na výstavu sukulentů v Brně - září 2018
Botanická zahrada Masarykovy univerzity bude patřit sukulentům
 

Skleníky Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (roh ulic Kotlářské a Veveří) v září znovu přivítají výstavu sukulentů, kaktusů, tilandsií a dalších epifytních rostlin. Tentokrát potrvá od 7. do 14. září 2018 vždy od 9:00 do 17:30 hodin. Pořadatelé opět představí sukulentní rostliny z nejrůznějších koutů světa v jejich tvarové rozmanitosti a mnohotvárnosti.

Výstavní expozice sukulentů

Větší prostor letos vystavovatelé věnují rostlinám pocházejícím z jihu Afriky a Madagaskaru, které doplní sukulenty z Mexika a dalších částí světa. Návštěvníci si mohou prohlédnout například unikátní kolekci různých druhů stapéliovitých P. Hanáčka, část sbírky J. Glosera nebo B. Vrškového, kteří své výpěstky obvykle vystavují jen na této výstavě.

Výstavní expozice sukulentů

Výstavní expozice sukulentů

Zastoupeny také budou populární rostliny s kaudexy a pachykauly. Své výpěstky a přebytky přivezou mimo již výše zmíněných pěstitelů další specialisté, např. P. Heřtus, M. Marčák, O. Potyka, M. Rec, D. Sedláček, manželé Tomandlovi, S. Typovský nebo J. Urbánek.

Pohled na výstavní expozici živých kamenů - rod Lithops

Pohled na výstavní expozici živých kamenů - rod Lithops

Specializovaní pěstitelé z Moravy, Čech i Slovenska a odborníci z Botanické zahrady Masarykovy univerzity vystaví téměř 500 rostlin. Od unikátních afrických a madagaskarských sukulentů, „živých kamenů“, rarit rodů Adenia, Avonia, Bursera, Commiphora, Conophytum, Gasteria, Haworthia či Lithops po různorodou mexickou flóru včetně kaktusů a jiných exotických rostlin.

 

Kolekce kaktusů

 

Poster Stapelie

Zvláštností výstavy bude kolekce různých sukulentů tvarovaných a pěstovaných jako bonsaje. V souvislosti s tím návštěvníci uvidí také doprovodnou výstavu fotografií Ivany a Jiřího Jandových na téma „Sukulenty jako bonsaje“.

Výstavní expozice v roce 2015

Výstava je ojedinělou příležitostí vidět na jednom místě množství rodů a druhů sukulentů z nejrůznějších čeledí a světadílů v kulturním prostředí Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno, která se na akci se významně podílí. Vstupenky umožňují prohlídku všech jejích expozic. Děti, studenti a senioři mají slevu na vstupném.

Pohled na výstavní expozice

Pohled na výstavní expozice

Protože jde o výstavu prodejní, mohou si zájemci doplnit svoje sbírky o nové rostliny za velmi přijatelné ceny. Nabízen bude široký sortiment semenáčů i dospělé sbírkové exempláře (sukulenty včetně kaktusů aj.) z přebytků pěstitelů včetně rarit.

Výstavní expozice sukulentů

Úlohou výstavy je také osvěta – proto nebude chybět například ukázka odborné literatury. Přítomní pořadatelé (manželé Tomandlovi) poskytnou zájemcům pěstitelské rady a pro skupiny, např. zájezdy a školní třídy, zajistí průvodce výstavou s populárně vědeckým výkladem. Fotografie z minulých výstav jsou umístěny na webových stránkách www.sukulentar.cz.

Výstavní expozice sukulentů

8. 9. 2018 bude v parčíku PřF u výstavních skleníků probíhat populární burza minerálů a fosílií.

Pohled na výstavní expozici živých kamenů - rod Lithops

Pohled na výstavní expozici živých kamenů - rod Lithops

Doprava: Pěšky z centra Brna cca 15 minut, tramvají č. 12 z hlavního autobusového nebo vlakového nádraží, výstup na Konečného náměstí přímo u vchodu do botanické zahrady, doba jízdy 10 až 15 minut. Autem – parkování například na parkovišti u Právnické fakulty MU na Veveří, potom pěšky 5 minut k botanické zahradě.

Na Vaši návštěvu se těší pořadatelé.

Výstavní expozice sukulentů

Ilustrační fotografie byly pořízeny na minulých výstavách sukulentů v Brně.

Skleníky botanické zahrady

Skleníky botanické zahrady

Kontakty na organizátory

Dr. Adolf Tomandl
tel.: 739 965 177
atomandl(at)seznam(dot)cz
www.sukulentar.cz  

 

Skleníky Botanické zahrady
PřF Masarykovy univerzity
Kotlářská 2
CZ-611 37 Brno
www.sci.muni.cz/bot_zahr/
Mapa


 


Loading
     

SČSPKS © 1998-, aktualizováno 19.08.2018.  Webmaster ing. Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz