Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 E-konference
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

  Aktuality a zprávy Společnosti

Svátek sukulentů v Brně se blíží
Botanická zahrada Masarykovy univerzity bude opět patřit sukulentům

Skleníky Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (roh ulic Kotlářské a Veveří) v září po roce znovu přivítají velkou výstavu kaktusů, sukulentů, tilandsií a dalších exotických rostlin. Tentokrát potrvá od 12. do 19. září 2014 vždy od 9 do 17.30 hodin. Záměrem pořadatelů je představit sukulentní rostliny z nejrůznějších koutů světa v jejich tvarové rozmanitosti a překvapivé mnohotvárnosti.Větší prostor letos vystavovatelé věnují sukulentům pocházejícím z jihu Afriky a rostlinám vhodným pro tvarování ve stylu bonsají. Jde o velmi rozsáhlou a rozmanitou skupinu rostlin, která je mezi sběrateli a pěstiteli velmi oblíbená. Také letos si návštěvníci mohou prohlédnout, mimo mnoha jiných zajímavostí, například unikátní kolekci různých druhů stapéliovitých P. Hanáčka, část sbírky J. Glosera nebo B. Vrškového, kteří své výpěstky obvykle vystavují jen na této výstavě.

 

Výstava se ale neomezuje pouze na klasické sukulenty. Specializovaní pěstitelé z Moravy, Čech a odborníci z Botanické zahrady Masarykovy univerzity vystaví téměř 500 rostlin. Od miniaturních mexických kaktusů, unikátních afrických a madagaskarských sukulentů, „živých kamenů“, rarit rodů Avonia, Aztekium, Ariocarpus, Pachypodium aj., po bromélie rodu Tillandsia a jiné epifyty.Své výpěstky a přebytky přivezou mimo již výše zmíněných pěstitelů další specialisté, např. P. Heřtus, Z. Ježek, O. Potyka st. a O. Potyka ml., E. Sedlák nebo manželé Tomandlovi. Na akci se významně podílí i Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno. Výstava je ojedinělou příležitostí vidět na jednom místě množství rodů a druhů sukulentů z nejrůznějších čeledí a světadílů v kulturním prostředí botanické zahrady. Vstupenky umožňují prohlídku všech jejích expozic. Děti, studenti a senioři mají slevu na vstupném.

Návštěvníci si kromě sbírkových rostlin prohlédnou také několik desítek velkoformátových fotografií s přírodní tématikou Kouzlo hmyzí říše. Sukulentům budou věnovány také informační panely s dalšími fotografiemi a doprovodnými texty.Protože jde o výstavu prodejní, mohou si zájemci doplnit svoje sbírky o nové rostliny za velmi přijatelné ceny. Nabízen bude široký sortiment semenáčů i dospělých sbírkových exemplářů (sukulenty včetně kaktusů aj.) z přebytků pěstitelů včetně mrazuvzdorných sukulentů a rarit jinde nenabízených.Úlohou výstavy je také osvěta – proto nebude chybět například ukázka odborné literatury. Přítomní pořadatelé (manželé Tomandlovi) poskytnou zájemcům pěstitelské rady a pro skupiny, např. školní třídy, zajistí průvodce výstavou s populárně vědeckým výkladem. Fotografie z minulých výstav jsou umístěny na webových stránkách www.sukulentar.cz.Doprava: pěšky z centra cca 15 minut, tramvají č. 12 z hlavního autobusového nebo vlakového nádraží, výstup na Konečného náměstí přímo u vchodu do botanické zahrady, doba jízdy 10 minut. Autem – parkování např. na parkovišti u právnické fakulty MU, potom pěšky 5 minut k botanické zahradě.

Ilustrační fotografie byly pořízeny na minulých výstavách sukulentů v Brně.

Kontakty na organizátory

Adolf Tomandl
tel.: 739 965 177
atomandl(at)seznam(dot)cz
www.sukulentar.cz  

Plakát k výstavě v PDF

Skleníky Botanické zahrady
PřF Masarykovy univerzity
Kotlářská 2
CZ-611 37 Brno
www.sci.muni.cz/bot_zahr/
Mapa


 

 


Loading
     

SČSPKS © 1998-, aktualizováno 03.08.2014.  Webmaster ing. Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz