Klub kaktusářů Frailea Kroměříž
 
 

 

Informace o Klubu kaktusářů Frailea Kroměříž

Klub kaktusářů Frailea Kroměříž byl založen již v roce 1965 jako dobrovolná nezisková organizace sdružující pěstitele kaktusů a ostatních sukulentních rostlin. Náš klub má v současné době stabilizovanou základnu s 35 členy nejen z Kroměříže, ale i ze širšího okolí. Jsme také asociováni ve Společnosti českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů, která sdružuje a zastřešuje kluby kaktusářů v České republice i na Slovensku a vydává specializovaný časopis Kaktusy.

Scházíme se pravidelně každé druhé pondělí v měsíci (s výjimkou letních prázdnin), jako naši základnu využíváme posluchárnu Střední školy podnikatelské a Vyšší odborné školy na ulici Tovačovského v Kroměříži. Na těchto členských schůzkách projednáváme organizační záležitosti, vyměňujeme si zkušenosti s pěstováním rostlin a prezentujeme nejen své sbírky formou promítání digitálních fotografií. Pořádáme také odborné přednášky o kaktusech a sukulentech, které zajišťují převážně naši členové. Jednou ročně, zpravidla v jarních měsících, vyjíždíme na zájezd po českých nebo i zahraničních sbírkách.

Každoročním vyvrcholením naší činnosti je klubová výstava kaktusů a sukulentů, kde již po řadu let pravidelně prezentujeme výsledky našich pěstitelských dovedností širší veřejnosti. Výstavy jsou spojené s prodejem přebytků rostlin našich členů, rádi zde také poradíme zájemcům o pěstování kaktusů z řad návštěvníků. Letos pořádáme dvě letní výstavy - na tradičním místě v obnovených prostorách skleníku v Květné zahradě a také na novém výstavišti Floria v Kroměříži.