Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

hlavička

  Pěstitelská praxe

Poznámky ke klíčivosti semen baobabů

Autor: Zdeněk Podešva    

Problematikou výsevů a klíčivosti semen pachykaulních a kaudiciformních sukulentů se v posledních letech zabývalo v naší kaktusářské litaratuře více autorů. Několik článků bylo zaměřeno také na výsevy afrických baobabů - známých obřích lahvových stromů Adansonia digitata z čeledi Bombaceae, které rostou v polopouštíc subsaharské Afriky. Další druhy se vyskytují pouze na Madagaskaru (endemity) a jeden, Adansonia gibbosa, pochází z Austrálie.

Semena tohoto rodu jsou poměrně velká (1-2 cm), opatřena silnou a tvrdou slupkou. Většinou je uváděna špatná klíčivost semen a doporučovány různé postupy, jak docílit klíčení, např. mechanickým narušením slupky skalpelem, pilkou a podobně, což přináší spoustu dalších problémů. V minulosti se k nám dostával pravděpodobně starý materiál s malou klíčivostí, avšak v posledních letech je na našem trhu poměrně bohatá nabídka čerstvě dovezených semen včetně madagaskarských druhů Adansonia rubrostipa (fony), madagascariensis a Adansonia za.

Podle mých zkušeností klíčila tato čerstvá semena překvapivě dobře a rychle během 1-2 týdnů při teplotě 25-30°C. Před vlastním výsevem je dobré zbavit semena zbytku zaschlé škrobovité vrstvičky z plodu (béžové až světle hnědé barvy), která by mohla být zdrojem plísní. Jde to poměrně snadno např. za sucha nožem, až narazíte na tvrdou tmavě hnědou slupku semene. Pak již není nutné provádět chemické ošetření semen, za předpokladu, že vyséváte do sterilizovaného substrátu, můžete však semena ponechat několik minut v roztoku peroxidu vodíku k zamezení počáteční infekce výsevu. Semena je třeba zatlačit celým objemem do substrátu, aby mohla rovnoměrně nabotnat a zdárně vyklíčit.

Semenáčkům věnujeme od začátku klíčení zvýšenou pozornost, udržujeme je ve vlhkém prostředí a včas odstraňujeme zbytky semen, které mohou bránit dalšímu zdárnému vývoji rostlin (velmi opatrně, protože děložní lístky jsou křehké a snadno se lámou, což vede většinou k úhynu rostlinky). Semenáčky rostou po vyklíčení velmi rychle a během krátké doby dosahují výšky 20-30  cm. Zavčas je tedy přesazujeme do hlubších kontejnerů (vytvářejí mohutný zásobní kořen) a zajistíme dostatečnou výživu přihnojováním např. tekutými hnojivy.



Baobab - Adansonia L.
Přehled druhů:


Adansonia digitata
(polopouště subsaharské Afriky)

Adansonia grandidieri
(Madagaskar)

Adansonia gibbosa
(gregorii)
(sv. Austrálie)

Adansonia madagascariensis
(Madagaskar)

Adansonia perrieri
(Madagaskar)

Adansonia rubrostipa
(fony) (Madagaskar)

Adansonia suarezensis
(Madagaskar)

Adansonia za
(Madagaskar)


Více viz externí odkazy:

http://www.baobabs.com/
Baobabs_cultivation.htm

http://www.baobab.com

 


Loading
     

SČSPKS © 1998-2012, aktualizováno27.12.2014.  Webmaster ing. Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz