Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 E-konference
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

hlavička

   Kaktusy 2010|Speciál 2

Komplex Agave utahensis Engelmann
Zlatko Janeba Roklova 1908, 190 16 Praha 9 - Újezd nad Lesy


Úvod
Úvod jsem už měl napsaný, ale okolnosti mě donutily, abych jej přepsal. Během psaní tohoto speciálu, těsně před vánočními svátky roku 2009, nás opustil muj otec. Byl nejenom čestný a pracovitý člověk a skvělý kamarád, ale také naprosto vážně podporoval mé často velmi náročné koníčky a ve všem mi fandil. To, čeho jsem v životě dosáhl, by asi nešlo bez jeho upřímné podpory. Dokonce mohu říct, že jsem jej jednou zálibou nakazil, pěstováním kaktusů a sukulentú. A o to větší ránou pro mě byl jeho odchod. O to víc mi bude chybět a o to víc na něj budu vzpomínat.
Ale zpět k poslání tohoto časopisu. Dnes bych Vám chtěl představit krásné a zajímavé agáve z okruhu A. utahensis z Jihozápadu USA, se kterými jsem se při mých toulkách přírodou často setkával a které jsem měl možnost sledovat na přibližně 30 lokalitách. Chtěl bych Vám představit jejich krásu, variabilitu i prostředí, ve kterém
rostou, a chtěl bych je doporučit k obohacení kaktusových sbírek.

Věnováno památce mého otce Vladimíra Janeby (12.2. 1934 - 21.12. 2009).

Krajina typická pro Mohavskou poušť. V popředí roste Ferocactus cylindraceus a kvetoucí Opuntia polyacantha var. erinacea, v pozadí lze zahlédnout Yucca brevifolia a na skalnatých kopcích vzadu se hojně vyskytuje Agave utahensis (foto Zlatko Janeba).
 

Co jsou agáve?
Agave L. je rod sukulentních rostlin z čeledi agávovitých (Agavaceae), ačkoliv dříve byly řazeny mezi rostliny amarylkovité (Amaryllidaceae) či liliovité (Liliaceae). Jméno vzniklo pravděpodobně z Agaue, jméno matky Pentheovy, kde starořecké agauós znamená proslulá, vznešená, obdivuhodná, urozená, či ušlechtilá. Je potřeba připomenout, že v češtině je slovo agáve ženského rodu, je nesklonné, a tak je používáno i v této práci. Může však být i středního rodu a v tom případě je rovněž nesklonné, pouze v 7. p. j. č. může být koncovka -m: agávem.

Agáve není třeba nijak podrobně představovat. Jsou to rostliny známé i širší veřejnosti, i když jsou často nesprávně považovány za kaktusy, případně zaměňovány za jiné rostliny, například podobně vypadající zástupce rodu Aloe L. (Asphodelaceae), které pocházejí ze Starého světa, převážně z Afriky. Agáve jsou rostliny Nového světa, původně endemické na americkém kontinentu. Rostou především v Mexiku, ale zasahují svým výskytem do jižních a jihozápadních států USA a přes Střední Ameriku až do Jižní Ameriky (Kolumbie a Venezuela). Mnohé druhy (např. A. americana) ovšem byly zavlečeny do mnoha dalších oblastí světa a na mnoha příhodných místech zplaněly. Našinec se s nimi může setkat v teplejších oblastech Evropy, např. ve Středomoří. A pro svá pevná vlákna jsou agáve často pěstovány i na mnoha místech Afriky a Asie.
Rod Agave obsahuje přes 200 druhů a kolem 250 taxonů, ale přesný počet druhů se může lišit podle rozdílného pojetí různých autorů. Z celkového počtu druhů se 75% vyskytuje v Mexiku a zhruba 70% druhů je v této zemi endemických (García-Mendoza 2002).
Typem rodu je Agave americana L., kterou v roce 1753 popsal švédský botanik a zakladatel systematické nomenklatury rostlin a živočichů Carl Linné (1707-1778)...

Kulturní rostlina Agave parryi var. parryi, The Huntington Botanical Gardens, San Marino, Kalifornie (foto Zlatko Janeba).
 


 

Kaktusy 2010 speciál 2 - přední strana obálky: Agave eborispína na severních svazích pohoří Nopah Range, Inyo Co., Kalifornie
(Foto Zlatko Janeba)
 

Kaktusy 2010 speciál 2 - zadní strana obálky:
Agave utahensis, Buck and Doe Rd,
Mohave Co., Arizona
(Foto Zlatko Janeba)
 

Kaktusy 2010 speciál 2 - ukázková str. č. 23: 
Agave utahensis var. nevadensis
 


 ISSN 0862-4372

 
 předchozí - následující číslo časopisu
 

 

 


Loading
     

SČSPKS © 1998-2012, aktualizováno 08.12.2013.  Webmaster Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz